RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 45

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 grudnia 2022 r. na wycieczkę nr 45 (ostatnią w tym sezonie) w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Proponujemy do wyboru trzy trasy:

I trasa: Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.50 do Miłkowa. Zbiórka uczestników o godz. 8.40 na przystanku autobusowym Miłków Kościół, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500279011). Trasa długości 9 km prowadzi przez południowy fragment Kotliny Jeleniogórskiej. W Miłkowie zwiedzamy gotycki kościół św. Jadwigi z cennym wyposażeniem, na murze zewnętrznym zespół bogato zdobionych płyt nagrobnych upamiętniających karpackich laborantów, w murze cmentarnym 3 krzyże pokutne, obok kamienny pręgierz. W pobliżu zespół pałacowy z XVIII w. i ruiny kościoła ewangelickiego. Za mostem na Łomnicy na wzgórzu Straconka oglądamy ruiny szubienicy z XVII w. Drogą przez północny kraniec wsi Ściegny dochodzimy do wzgórza Radziwiłłówka, na wierzchołku wzniesione przed 200 laty sztuczne ruiny, po przeciwnej stronie drogi pałacyk (obecnie dom mieszkalny) , który w XIX w. był własnością księcia Antoniego Radziwiłła. Następnie trasą dawnej linii kolejowej idziemy do Kostrzycy i dalej malowniczą ścieżką nad stawami do pałacu w Bukowcu.

II trasa: Wyjazd z przystanku „Stadion Miejski” autobusem MZK nr 11 o godz. 8.25 do Wojanowa. Zbiórka uczestników na przystanku „Wojanów Świetlica” o godz. 8.45.
Trasa długości 9 km prowadzi wschodnim fragmentem Kotliny Jeleniogórskiej. Nad Bobrem w pobliżu przystanku MZK oglądamy zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. Następnie drogą polną idziemy do Karpnik. W parku na skraju wsi stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac – obecnie hotel (wnętrza niedostępne). Od pałacu Drogą Królewską (droga ta w XIX wieku łączyła pałac królewski w Mysłakowicach z rezydencją księcia Wilhelma brata króla Prus w Karpnikach, stąd jej nazwa) dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych, gdzie skręcamy w lewo do Bukowca. Na skraju wsi w lesie znajdują się sztuczne ruiny z początku XIX w. z cylindryczną wieżą – dobry punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, za wieżą pozostałości budowli nazywanej „Rzymskim Amfiteatrem”. Poniżej oglądamy pseudoantyczny pawilon - herbaciarnię i schodzimy do pałacu. Prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502132682).

III trasa: Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.28 do Trzcińska. Trasa wycieczki długości 10 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Od przystanku kolejowego szlakiem niebieskim podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma. Szlakiem żółtym schodzimy do Karpnik, na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac - obecnie luksusowy hotel. Szlakiem niebieskim przez Krogulec idziemy do Bukowca, mijamy dwa kościoły, oglądamy pseudoantyczny pawilon - herbaciarnię i schodzimy do klasycystycznego pałacu wybudowanego w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena. Prowadzi Urszula Pawlikowska z Jeleniej Góry (tel. 691141378).

O godz. 13.30 w pałacu w Bukowcu rozpocznie się spotkanie podsumowujące pięćdziesiąty drugi Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
O godz. 18.00 sprzed pałacu odjedzie autobus, który zawiezie uczestników spotkania do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie