RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 34

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 2 października 2022 r. na wycieczkę nr 34 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca autobusowego w Jeleniej Górze autobusem do Karpacza Górnego o godz. 8.20.

Trasa długości 18 km prowadzi przez wschodnią część Pogórza Karkonoskiego do Kotliny Jeleniogórskiej. Z końcowego przystanku autobusowego w Karpaczu ruszamy szlakiem żółtym przez Czoło (874 m – najwyższy szczyt Pogórza Karkonoskiego), Przełączkę i zboczem Grabowca dochodzimy do Grabowieckich Skał. Największa z nich to Patelnia nazwana tak od płaskiego zwieńczenia skały przypominającego patelnię, udostępniona wykutymi w skale stopniami, jest dobrym punktem widokowym na zachodnie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do położonej na zboczy góry barokowej kaplicy św. Anny. Tuż pod głównym ołtarzem bije Dobre Źródło, które swoje, zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości radonu. Woda ze źródła odprowadzana jest poza kapliczkę kanałem, tak aby można ją było czerpać. W bezpośrednim sąsiedztwie w XIX- wiecznym budynku funkcjonuje gospoda „Przy Dobrym Źródle”. Po odpoczynku przez Borowice idziemy do wodospadu Podgórnej, trzeciego po względem wysokości wodospadu (10m) w polskich Karkonoszach. Od wodospadu schodzimy do Podgórzyna mijając po drodze duże urwisko skalne o nazwie Rozpadlisko. Granitowe skały tworzą tu mur dł. kilkudziesięciu i wysokości do 10 m ze szczeliną przykrytą głazami pośrodku. We wsi oglądamy dwa barokowe kościoły: parafialny Św. Trójcy wzniesiony na miejscu wcześniejszego gotyckiego i poewangelicki MB Częstochowskiej, po wojnie nieużytkowany, w latach 80-tych przywrócony funkcji sakralnej. Z Podgórzyna Dolnego idziemy drogą wzdłuż Podgórnej do Cieplic, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie