RNR_01   RnR2022    RNR_02 

W niedzielę na wycieczkę nr 31

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 września 2022 r. na wycieczkę nr 31 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.31 do Jaworzyny Śląskiej, skąd o godz. 8.29 odjeżdżamy do stacji Świdnica Miasto (pociąg relacji Legnica – Kudowa Zdrój), ze Świdnicy odjeżdżamy o godz. 9.07 do Sobótki (pociąg relacji Świdnica – Wrocław). Na stacji kolejowej w Sobótce będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa długości 13 km przebiega w Masywie Ślęży. Od stacji kolejowej ruszamy szlakiem czerwonym, przechodzimy przez centrum Sobótki i podchodzimy na Ślężę (po drodze mijamy starożytne rzeźby kultowe – Panna z rybą i Niedźwiedź).

Ślęża (718 m) – wyrastająca w kształcie stożka ponad otaczające ją równiny, widoczna z odległości kilkudziesięciu km góra była od prehistorycznych czasów świętym miejscem kultu boga słońca, o czym świadczą dobrze zachowane wały kamienne i rzeźby kultowe. Na szczycie znajduje się kościół Nawiedzenia NMP z 1852r., schronisko PTTK, budynek telewizyjnej stacji nadawczej z masztem o wysokości 136 m, krzyż milenijny z granitu, na skraju żelbetonowa wieża widokowa, ruiny kamiennego wału kultowego i granitowa rzeźba kultowa.

Po odpoczynku schodzimy szlakiem żółtym przez Wieżycę (na szczycie stoi masywna wieża widokowa o wysokości 15 m zbudowana w latach 1905-07) do Sobótki. Obok Domu Turysty PTTK działa od 2018 r. rzemieślniczy Browar Wieżyca (możliwość degustacji). W końcowej części wędrówki zboczem Gozdnicy idziemy do stacji kolejowej, skąd o godz. 17.14 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej).
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

Powiat Jeleniogórski
Powiat
Karkonoski

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

Jelenia Góra dofinansowanie