RNR_01   RnR2022    RNR_02  

LII Rajd na Raty
Wycieczka autokarowo – piesza
„Beskidy Zachodnie”
22.08 – 27.08.2022 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie’ w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, pilotaż, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

W czasie wycieczki odwiedzimy interesujące, godne poznania miejsca w Beskidach Zachodnich, dwa dni spędzimy na wędrówkach górskich w Beskidzie Śląskim, jeden w Beskidzie Żywieckim i jeden w Beskidzie Makowskim. Ze względu na górski charakter wycieczka zalecana jest dla wprawionych turystów (należy zabrać odpowiednie buty i kijki). Noclegi wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w pensjonacie „Willa nad rzeką” w miejscowości Szare w gminie Milówka, w Dolinie Soły będącej granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim.

Program wycieczki

22.08.2022 r. – poniedziałek
Wyjazd z Jeleniej Góry. z ulicy Jana III Sobieskiego (obok Biedronki) o godz. 7.00
Przejazd: Jelenia Góra – Bielsko Biała – Milówka

Bielsko Biała - w centrum miasta zobaczymy najciekawsze miejsca i obiekty: Rynek, katedrę p.w. Świętego Mikołaja, zamek Sułkowskich, Bielski Syjon, architekturę secesyjną tzw. Małego Wiednia, ulicę Schodową, ulicę 11 Listopada, pomnik Bolka i Lolka.

Beskidy Zachodnie 01  Beskidy Zachodnie 02

23.08.2022 r. – wtorek
Przejazd: Milówka – Rycerka
Trasa wycieczki prowadzi Workiem Raczańskim, jedną z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego. Z Rycerki Kolonii podchodzimy na Wielką Raczę, która słynie ze wspaniałych widoków na cały Beskid Żywiecki, Śląski oraz na słowacką Małą Fatrę i odległe Tatry, obserwację ułatwia znajdujący się na szczycie taras, Po odpoczynku w pobliskim schronisku PTTK idziemy bardzo widokową granią przez Małą Raczę, Bugaj, Kikulę na przełęcz Przegibek (schronisko PTTK), skąd schodzimy do Rycerki.
Długość trasy 20 km, suma podejść 1100 m.

Beskidy Zachodnie 03  Beskidy Zachodnie 04

24.08.2022 r. – środa
Przejazd: Milówka – Ostre
Celem naszej wycieczki jest Skrzyczne (1257 m), najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ze względu na charakterystyczną sylwetkę góry i położony na wierzchołku maszt nadajnika RTV jest łatwo rozpoznawalny z wielu miejsc. Wędrówkę rozpoczynamy w Ostrym, na Skrzycznem podziwiamy panoramę z podestu widokowego, odpoczywamy w schronisku PTTK, następnie przez Małe Skrzyczne i widokową Malinowską Skałę wracamy na parking do Ostrego.
Długość trasy 16 km, suma podejść 850 m.
Po powrocie do pensjonatu wieczór spędzimy przy ognisku słuchając występu Jacentego Ignatowicza - góralskiego gawędziarza, folklorysty, multiinstrumentalisty.

Beskidy Zachodnie 05  Beskidy Zachodnie 06

25.08.2022 r. – czwartek
Przejazd: Milówka – Wisła Łabajów
Trasa wycieczki przebiega w Paśmie Stożka i Czantorii, jednego z grzbietów Beskidu Śląskiego na granicy polsko-czeskiej. Położony jest się pomiędzy dolinami Wisły i Olzy, stanowi więc granicę zlewisk Wisły i Odry. Z Łabajowa podchodzimy na Wielki Stożek (schronisko PTTK), następnie szlakiem granicznym przez Mały Stożek, Soszów wędrujemy na Wielką Czantorię (metalowa wieża widokowa), skąd schodzimy do Ustronia.
Długość trasy 16 km, suma podejść 950 m.

Beskidy Zachodnie 07  Beskidy Zachodnie 08

26.08.2022 r. – piątek
Przejazd: Milówka – Hucisko
W ostatnim górskim dniu wycieczki będziemy wędrować przez Czeretniki, niezbyt wysokie pasmo w Beskidzie Makowskim. Choć mało znane, to zaskakuje wybitnymi walorami krajobrazowymi, mnóstwem doskonałych punktów widokowych. To spokojne i urokliwe miejsce, prawdziwa beskidzka perełka. Z parkingu w Hucisku przez Gachowiznę, Bąków (najwyższy szczyt 766 m), Bigoskę, Janikową Grapę idziemy do Jeleśni. Długość trasy 10 km, suma podejść 400 m.
W Jeleśni odwiedzimy Starą Karczmę, znajdującą się na Szlaku Architektury Drewnianej. Gospoda jest unikatowa w skali Europy, a w oryginalnych wnętrzach funkcjonuje restauracja serwująca regionalne przysmaki.
Dzień zakończymy zwiedzając Muzeum Browaru Żywiec. Zlokalizowane w dawnych piwnicach leżakowych browaru zaskakuje swą interesującą formą. Zgromadzone w nim eksponaty i interaktywne multimedia powodują, że zwiedzający przenoszą się w odległe czasy, poznają bogatą historię browaru i technologię produkcji piwa.

Beskidy Zachodnie 09  Beskidy Zachodnie 10

27.08.2022 r. – sobota
Przejazd: Milówka – Żywiec – Jelenia Góra
Żywiec – w czasie spaceru krajoznawczego zobaczymy najciekawsze miejsca w mieście: Rynek Starego Miasta, Ratusz, konkatedra p.w. Narodzenia NMP(miniatura ołtarza Wita Stwosza), zabytkowe kamienice i uliczki, zespół zamkowo-parkowy, ulica Kościuszki, kościół p.w. Świętego Krzyża (najstarszy kościół w Żywcu), kino „Janosik” (najstarsze kino w Polsce).

Beskidy Zachodnie 11  Beskidy Zachodnie 12

 Koszt wycieczki:1270 zł członkowie PTTK
1300 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką
 Dodatkowe koszty (bilety, przewodnik miejscowy): około 140 zł


Zapisy wraz z wpłatą 600 zł (pozostała kwota do końca lipca) w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1 Maja 86 lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefonicznie (75 75 258 51) - należy podać imię i nazwisko, datę urodzenia, adres oraz telefon kontaktowy. Preferowany przelew na konto bankowe: 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193, przed dokonaniem przelewu należy sprawdzić telefonicznie czy są wolne miejsca.
Uwaga: w przypadku wzrostu kosztów transportu cena wycieczki może się zwiększyć.

Program do pobrania [1.02 MB]