RNR_01    RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę nr 17

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 12 września 2021 r. na wycieczkę nr 17 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Krzaczyny, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 16 km przebiega na pograniczu zachodnich Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Od przystanku autobusowego w Krzaczynie idziemy ul. Główną do szlaku zielonego, który doprowadzi nas do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było tu schronisko Tannenbaude stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Wędrując w dalszym ciągu szlakiem zielonym docieramy do Uroczyska, pięknego skalistego wąwozu, wypreparowanego przez potok Piszczak. Oglądamy tu malowniczy, choć niewielki wodospad. Następnie Żółtą Drogą i nieznakowaną ścieżką leśną schodzimy do najbardziej na południe wysuniętej części Kowar – Podgórza. Podchodzimy do nieczynnej linii kolejowej z Kowar do Kamiennej Góry, zaglądamy do przebitego w latach 1901-5 tunelu (wskazane latarki). Tunel ma długość 1025 m i jest jednym z najdłuższych w Polsce. Od tunelu ścieżkami leśnymi i polnymi idziemy na Kapliczne Wzgórze – dobry punkt widokowy na Kowary i Rudawy Janowickie. Na szczytowym stożku wznosi się otoczona wieńcem starych drzew barokowa kaplica św. Anny. W końcowej części wędrówki schodzimy do centrum Kowar, oglądamy najciekawsze zabytki (kościół p.w. Imienia NMP, Ratusz) i o godz. 17.37 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1.5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht