Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycznych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

  RNR_01  RnR 2019 mini  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniach 28 - 29 września 2019 r. na wycieczkę nr 36 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry w sobotę 28 września pociągiem o godz. 7.17 do Nowego Miasta pod Smrekiem z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Libercu (uwaga: na odcinku Szklarska Poręba – Tanvald zastępcza komunikacja autobusowa).

Trasa dwudniowej wycieczki górskiej prowadzi przez zachodnią i południową część Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Nocleg został zarezerwowany w schronisku PTTK Na Stogu Izerskim (pokoje wieloosobowe).

Sobotnią wędrówkę o długości 11 km rozpoczynamy spacerem po Nowym Mieście pod Smrekiem. Następnie szlakiem niebieskim podchodzimy na Smrk (1124 m), najwyższy szczyt czeskiej części Gór Izerskich, który swą nazwę zawdzięcza ogromnemu świerkowi rosnącemu tu do 1790 r. Na wierzchołku w 2003 roku wybudowano metalową wieżę widokową o wysokości 23 m. Po obejrzeniu wspaniałej panoramy przekraczamy granicę państwową i przez Łącznik schodzimy do schroniska PTTK Na Stogu Izerskim na nocleg.

Trasa niedzielnej wędrówki liczy 18 km. Od schroniska idziemy przez Świeradowiec i Polanę Izerską do znajdującego się na Hali Izerskiej schroniska Chatka Górzystów. Na hali tej istniała kiedyś wieś Wielka Izera, a budynek schroniska (mieściła się w nim szkoła)) jest jej jedyną pozostałością. Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych. Po odpoczynku szlakiem czerwonym – ścieżką dydaktyczną, idziemy do Orla. Ścieżka dydaktyczna „model Układu Słonecznego” przedstawia Słońce i 8 krążących wokół niego planet w skali 1:1 miliarda. W tej skali pokazane są zarówno rozmiary tych 9 obiektów, jak i odległości między nimi. W Orlu działała w XVIII i XIX wieku huta szkła, przy której powstała niewielka osada. Obecnie w dawnej leśniczówce znajduje się schronisko turystyczne. W końcowej części wędrówki przez „Samolot” dochodzimy do Polany Jakuszyckiej, skąd po godz. 17 odjeżdżamy autobusem komunikacji zastępczej do Szklarskiej Poręby i dalej pociągiem do Jeleniej Góry. Z powodu konieczności rezerwacji noclegu udział w wycieczce należy zgłosić do w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, ul. 1-go Maja 86 (tel. 75 752 58 51) wpłacając 49 zł. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie
Grupa pierwsza rozpocznie wędrówkę w Cieplicach, zbiórka o godz. 9.00 na przystanku MZK Apteka „Pod Koroną”(dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusami nr 2, 6, 9).