PTTK Sudety Zachodnie pttk

XLIX Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa: Nowa Ruda, Jedlinka, Osówka
18.05.2019 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Program wycieczki:
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Nowa RudaJedlina ZdrójSierpnica – Jelenia Góra

Nowa Ruda – w mieście i okolicy przez kilkaset lat  wydobywany był węgiel kamienny, obecnie w dawnej kopalni urządzono muzeum. W części naziemnej zobaczymy interesujące eksponaty związane z górnictwem oraz oryginalną dyspozytornię kopalni, przejdziemy podziemną trasę o długości 700m, gdzie poznamy metody pracy górników, zobaczymy  działające maszyny np. przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną, szczególną atrakcją są skamieniałe pnie drzew sprzed 250 mln lat. Z kopalni wyjedziemy podziemną kolejką, która służyła kiedyś do transportu górników.

Jedlinka – część Jedliny Zdroju, mieszczący się tu starannie odrestaurowany klasycystyczny pałac zachwyca pięknymi wnętrzami z zachowaną oryginalną sztukaterią, salą balową z kolekcją dzieł sztuki, zdobioną płatkami złota. W pokoju Carla Kristera, który wzbogacił się na produkcji i handlu ceramiką zobaczymy kolekcję jego porcelanowych wyrobów, w części obiektu odtworzono pomieszczenia pełniące w czasie wojny funkcje sztabu Organizacji Todt, kierującej budową kompleksu RIESE w Górach Sowich. W pobliżu pałacu stoi wierna replika wagonu sztabowego pociągu ”Amerika”, w którym zapadały najważniejsze decyzje strategiczne wszystkich frontów II wojny światowej.

Sierpnica – w pobliżu wsi zwiedzamy najciekawszy z obiektów kompleksu „Riese”, największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ. Prace rozpoczęte w połowie 1943 roku doprowadziły do powstania ogromnych systemów obronnych na powierzchni ziemi i w podziemnych sztolniach. Trasa turystyczna „Podziemnego miasta” długości 1500 m prowadzi przez wydrążone w zboczu Osówki korytarze, wyrobiska, hale i bunkry.

Sierpnica 01 Sierpnica 02Sierpnica 03 Sierpnica 04

Koszt wycieczki: 65 zł członkowie PTTK
                           75 zł pozostali uczestnicy
Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW
Wstępy: 48 zł
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [359.06 KB]