RnR2017 RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

XLVII Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Wycieczka autokarowo – piesza 09.09.2017 r.
Wiry, Ślęża

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20

Program wycieczki:
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – WiryPrzełęcz Tąpadła – Sobótka – Jelenia Góra

Wiry – zwiedzamy tu kopalnię magnezytu, w której przez blisko 50 lat eksploatacji wydrążono na 5 poziomach  25 km chodników. Udostępniona do zwiedzania trasa ma ponad 2 km i jest najdłuższą podziemną trasą turystyczną na Dolnym Śląsku. Do dzisiaj w kopalni zachowały się oryginalne urządzenia oraz narzędzia używane przez górników, torowiska z unikatowymi obrotnicami, oryginalna stacja pomp, urozmaicona obudowa chodników. Można również zaczerpnąć wody ze źródła o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych (o wysokiej zawartości magnezu). Uwaga: do zwiedzania trasy turystycznej wymagane jest kryte obuwie na płaskiej podeszwie

Wiry 01 Wiry 02

Przełęcz Tąpadła; rozpoczynamy tu trasę pieszą długości 7.5 km przez szczyt Ślęży, Wieżycę do Sobótki.

Ślęża 718 m) – wyrastająca w kształcie stożka ponad otaczające ją równiny, widoczna z odległości kilkudziesięciu km góra była od prehistorycznych czasów świętym miejscem kultu boga słońca, o czym świadczą dobrze zachowane wały kamienne i rzeźby kultowe.
Na szczycie znajduje się kościół Nawiedzenia NMP z 1852r., schronisko PTTK, budynek telewizyjnej stacji nadawczej z masztem o wysokości 136 m, krzyż milenijny z granitu, na skraju żelbetonowa wieża widokowa, ruiny kamiennego wału kultowego i granitowa rzeźba kultowa.

Wieżyca (415 m) – na szczycie stoi masywna wieża widokowa o wysokości 15 m zbudowana w latach 1905-07, udostępniona do zwiedzania.

Wieżyca 01 Wieżyca 02
Wieżyca 03 Wieżyca 04

Koszt wycieczki:  60 zł
Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW
Wstępy: 16 zł
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86,  tel. 75-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [498.43 KB]