RnR2017 RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

XLVII Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Wycieczka autokarowa 19-20.08.2017 r.
Morawski Kras
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Morawski Kras to największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie. Na obszarze blisko 100 km² występuje ponad 1100 jaskiń, z pięciu udostępnionych do zwiedzania zobaczymy trzy. Zwiedzimy również historyczną stolicę Moraw Ołomuniec. Nocujemy na campingu w Jedovnicach – warunki turystyczne (chatki 4-osobowe, łazienki w budynku obok).

Program wycieczki:
Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, sobota 19.08.17 godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry niedziela 20.08.17 około godz. 21

Sobota 19.08.17  
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Lubawka – Hradec Králové – Litomyšl –  Jaskinia BalcarkaJaskinia Kateřinská – Jedovnice

Litomyšl -  w czasie krótkiego postoju pospacerujemy po uroczym rynku i dziedzińcach jednej z najznakomitszych budowli renesansowych w Czechach – pałacu z XVI w., który mimo późniejszych zmian architektonicznych zachował na zewnątrz niemalże nietknięty wygląd z okresu budowy.

Jaskinia Balcarka – zachwycający labirynt korytarzy, komór i przepaści z bogatą i kolorową szatą naciekową i wysokim wodospadem martwicowym.

Jaskinia Kateřinská – do jaskini idziemy przez punkt widokowy nad słynną przepaścią Macocha o głębokości 138 m , największą tego rodzaju przepaścią w Czechach  której nazwa  wiąże się przerażającą legendą. Dwukilometrową trasę przez kanion krasowy Pustý Žleb pokonujemy pieszo, lub  ekologiczną kolejką. W jaskini Kateřinskiej  oglądamy ogromne groty z unikatowymi formami naciekowymi (bambusowy lasek utworzony przez wysokie na kilka metrów stalagmity), Grota Główna, największa komora na Morawskim Krasie odznacza się świetną akustyką, organizowane są tu koncerty.

Jaskinia Kateřinská 01
Jaskinia Kateřinská 02 Jaskinia Kateřinská 03

Niedziela 20.08.17
Trasa przejazdu: Jedovnice – Jaskinie Sloupsko-šošůvskéOłomuniec – Hradec Králové – Lubawka – Jelenia Góra

Jaskinie Sloupsko-šošůvské – położone na północnym krańcu Morawskiego Krasu nieopodal miasta Sloup. Podziemna trasa wiodąca na dwóch poziomach przez rozległy system korytarzy i komór jest najdłuższą tego typu w Czechach. W niektórych miejscach oba piętra jaskini łączą się ze sobą poprzez ogromne podziemne przepaści, które można podziwiać ze zbudowanych nad nimi mostków. Komora zwana jaskinią Eliščina ma znakomitą akustykę demonstrowaną zwiedzającym poprzez odtworzenie krótkiego koncertu. W jaskini znaleziono czaszki neandertalskie, rzecz unikatowa w Europie Środkowej.

Ołomuniec – historyczna stolica Moraw, ołomunieckie Stare Miasto jest drugim po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Stojąca na Górnym Runku kolumna Trójcy Świętej (wpisana w 2000 r. na Listę UNESCO) należy do najpiękniejszych i największych (35 metrów wysokości) w Europie Środkowej barokowych zespołów architektoniczno-rzeźbiarskich.
Oglądamy najcenniejsze zabytki miasta: Ratusz, gotycki kościół św. Maurycego z największymi w Czechach organami (10400 piszczałek), bogato wyposażony barokowy kościół Św. Michała, monumentalną katedrę św. Wacława.

Ołomuniec 01 Ołomuniec 02Ołomuniec 03 Ołomuniec 04

Koszt wycieczki:  225 zł
w tym: autobus, nocleg, wyżywienie (obiadokolacja i śniadanie) ubezpieczenie NNW, KL, obsługa przewodnicka; na wstępy potrzeba  420 kč
Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86, tel. 757525851

Program do pobrania [668.67 KB]