XLVII Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Wycieczka autokarowa 24.06.2017 r.
Králíky, Dolní Morava
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 21

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – Kłodzko – KrálíkyDolní Morava – Kłodzko – Wałbrzych – Kamienna Góra – Jelenia Góra

Králíky: niewielkie miasteczko w pobliżu granicy z Polska, z malowniczą zabytkową starówką. Najważniejszą atrakcją i dominanta okolicy jest położony na wschód od rynku barokowy kompleks klasztorno-pielgrzymkowy Hora Matky Boží (Góra Matki Bożej) z kościołem Wniebowzięcia NMP i znajdującą się w środku dziedzińca kaplicą „Świętych schodów”, która jest imitacją schodów z pałacu Piłata w Jerozolimie. Z miasta do klasztoru prowadzi aleja ze stacjami Drogi Krzyżowej.

Králíky 01 Králíky 02

Dolní Morava – w górnej części wsi znajduje się otwarta w grudniu 2015 roku unikatowa wieża o nazwie „Stezka v oblacích”, czyli dosłownie ścieżka w obłokach, ponieważ trudno nazwać tą budowlę typową wieżą widokową. Jest to połączenie wieży, promenady i zjeżdżalni. Drewniana kładka spacerowa o długości 750 m wznosi się do wysokości 55 metrów nad poziomem gruntu. Będąc na samej górze można pospacerować po siatce zawieszonej bezpośrednio nad ziemią. Można również przebyć odległość między piętrami w rękawie z siatki a z samej góry na dół zjechać w stalowej rurze o długości 101 metrów. Ze szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na cały masyw Śnieżnika Kłodzkiego z malowniczą doliną rzeki Morawy, w oddali także na główny grzbiet Jesioników i Karkonosze.

Dolní Morava 01 Dolní Morava 02

Koszt wycieczki: 80 zł.

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW
Wstępy: 360 kč

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86  tel. 75-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [451.77 KB]