Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, kultywujący tradycje, dorobek i zwyczaje PTTK, szkolący przewodników sudeckich nieprzerwanie od 1953 r., posiadający stałe upoważnienie Wojewody Dolnośląskiego do prowadzenia szkolenia przewodników turystycznych, górskich (Decyzja nr 6/99 z dnia 11.10.1999 r.) przyjmuje zapisy na kurs dla kandydatów na przewodników turystycznych, górskich na obszar Sudetów III klasy.

 

XLVII Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Wycieczka autokarowa 24.06.2017 r.
Králíky, Dolní Morava
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 21

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – Kłodzko – KrálíkyDolní Morava – Kłodzko – Wałbrzych – Kamienna Góra – Jelenia Góra

Králíky: niewielkie miasteczko w pobliżu granicy z Polska, z malowniczą zabytkową starówką. Najważniejszą atrakcją i dominanta okolicy jest położony na wschód od rynku barokowy kompleks klasztorno-pielgrzymkowy Hora Matky Boží (Góra Matki Bożej) z kościołem Wniebowzięcia NMP i znajdującą się w środku dziedzińca kaplicą „Świętych schodów”, która jest imitacją schodów z pałacu Piłata w Jerozolimie. Z miasta do klasztoru prowadzi aleja ze stacjami Drogi Krzyżowej.

Králíky 01 Králíky 02

Dolní Morava – w górnej części wsi znajduje się otwarta w grudniu 2015 roku unikatowa wieża o nazwie „Stezka v oblacích”, czyli dosłownie ścieżka w obłokach, ponieważ trudno nazwać tą budowlę typową wieżą widokową. Jest to połączenie wieży, promenady i zjeżdżalni. Drewniana kładka spacerowa o długości 750 m wznosi się do wysokości 55 metrów nad poziomem gruntu. Będąc na samej górze można pospacerować po siatce zawieszonej bezpośrednio nad ziemią. Można również przebyć odległość między piętrami w rękawie z siatki a z samej góry na dół zjechać w stalowej rurze o długości 101 metrów. Ze szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na cały masyw Śnieżnika Kłodzkiego z malowniczą doliną rzeki Morawy, w oddali także na główny grzbiet Jesioników i Karkonosze.

Dolní Morava 01 Dolní Morava 02

Koszt wycieczki: 80 zł.

Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW
Wstępy: 360 kč

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86  tel. 75-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program do pobrania [451.77 KB]