RnR2016 RNR_01  RNR_02   Rok Krajoznawstwa Polskiego 2016

XLVI Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowo - piesza  29.10.2016 r.
Czeski Raj

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht.

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20

Program wycieczki:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Turnov – KacanovySedmihorkyzamek TroskyJičín – Szklarska Poręba – Jelenia Góra      

Z miejscowości Kacanovy wychodzimy na trasę wycieczki pieszej długości 8 km. Powyżej wsi oglądamy Kopicův statek, ponad 200 letni budynek, będący typowym przykładem miejscowej architektury. Ostatni właściciel Vojtěch Kopic był rzeźbiarzem samoukiem, została po nim niezwykła galeria rzeźb, którą tworzył przez kilkadziesiąt lat. W pobliskim lesie na dziesiątkach skał wytworzył kamienne reliefy przedstawiające postaci z czeskich dziejów, miejscowych mieszkańców, zwierzęta itp. Mijając po drodze kolejne punkty widokowe dochodzimy do Mariańskiej vyhlidki, najciekawszego i najbardziej znanego punktu widokowego Czeskiego Raju, poniżej oglądamy urządzony tu w latach 60-tych XX w symboliczny cmentarzyk wspinaczy skałkowych związanych z tym regionem, którzy zginęli w górach. Następnie obok Adamowego łoża i przez Mysią Dziurę idziemy do zamku Hrubá Skála – na skalnym płaskowyżu wznoszącym się ponad 60 m nad doliną rzeczki Libuňki stoi gotycko-renesansowy zamek, obecnie jest tu hotel, można na dziedzińcu obejrzeć sgraffitowe dekoracje fasady  oraz wejść na wieżę, z której roztacza się przepiękny widok na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov. Z zamku schodzimy do uzdrowiska Sedmihorky przez Hruboskalskie Skalne Miasto mijając monumentalne wieże skalne i strome kaniony z niezmiernym bogactwem kształtów i form

czeski raj 01 czeski raj 02
czeski raj 03 czeski raj 04

Z Sedmihorek jedziemy do zamku Trosky - ruiny gotyckiego zamku z XIV w. na szczycie dwóch potężnych bazaltowych skał są symbolem Czeskiego Raju i widoczną z daleka dominantą, z jednej z wież roztaczają się wspaniałe widoki nie tylko na cały Czeski Raj ale i na Karkonosze, Średniogórze Czeskie i Grzbiet Jeśtedski.

czeski raj 05 czeski raj 06

Wycieczkę kończymy w  Jičínie, mieście nazywanym bramą do Czeskiego Raju, które zasłynęło w świecie  jako miejsce bajki o rozbójniku Rumcajsie. Oglądamy tu najciekawsze zabytki: Wieżę Valdicką, kościół św. Jakuba, pałac z pięknym renesansowym dziedzińcem arkadowym, niedawno starannie odrestaurowaną synagogę. Po spacerze  i odpoczynku w jednej z wielu restauracji odjeżdżamy do Jeleniej Góry.

czeski raj 07 czeski raj 08

Koszt wycieczki: 65 zł

Świadczenia:  autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW.
Wstępy 70 kč
 
Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Program do pobrania [607.84 KB]