Mieciu BogdaszewskiDziałacz i pasjonat narciarstwa, społecznik.
Mieczysław urodził się w Jarocinie, skąd z rodzicami w 1945 przyjechał do Jeleniej Góry, gdzie uczył się w Szkole Przemysłowej. Odbył zasadniczą służbę wojskową, służąc w łączności analogowej, czyli z użyciem kabli i dalekopisów. Ponieważ wielokrotnie był wzywany na ćwiczenia jako rezerwista, z czasem przyznano mu stopień porucznika rezerwy. Pracował całe życie w Jeleniogórskich Zakładach Optycznych, ukończył Technikum Mechaniczne. W JZO przeszedł przez rozliczne stanowiska od ślusarza aż do kierownika działu remontowego.

Jako syn kolejarza, korzystając z darmowych biletów rodzinnych, już w młodości dość dobrze poznał ciekawe zakątki Polski, zarówno góry jak Pomorze. Pierwsze wyjazdy w Karkonosze na wędrówki i narty odbywał jeszcze w latach 40-tych, gdy dotarcie do Szklarskiej Poręby czy Karpacza nie było takie proste jak dziś. Najpierw trzeba było zdobyć urzędową przepustkę na wjazd do kurortu, do strefy przygranicznej, potem na posterunku przy wejściu w góry oddać żołnierzowi WOP dowód osobisty w zastaw, aby otrzymać specjalny żeton, który zwracało się po powrocie z gór i odbierało swój dowód.

W latach 1967-1971 działał jako nauczyciel narciarstwa w Szkółce Narciarskiej w Miejskim Domu Kultury, prowadzonej przez Janusza Januszewskiego.

Od roku 1971 ściśle współpracował z Stanisławem Rażniewskim w Szkole Narciarskiej Aesculap, gdzie był ulubieńcem i wzorem nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Działał w Zarządzie Szkoły: w latach 1985-1989 był skarbnikiem, a w latach 1992-2004 był wiceprezesem. Po zakończeniu pracy w Szkole został Członkiem Honorowym Aesculapa. Oprócz narciarstwa czynny był także jako turysta górski, żeglarz oraz rowerzysta. Wychował dwóch synów, którzy poszli w ślady Ojca w rekreacji i turystyce, obaj – Ireneusz i Sławomir – byli instruktorami narciarstwa w Aesculapie.

Do PTTK wstąpił w 1952 r. W roku 1971 uzyskał uprawnienia Przodownika Turystyki Narciarskiej. W latach 1971-1992 był Członkiem Zarządu Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, a w latach 1993-1998 skarbnikiem Zarządu. W latach 1976-2008 brał czynny udział w ścisłym kierownictwie Ogólnopolskich Rajdów Narciarskich PTTK „Karkonosze”, pełniąc funkcję kierownika tras, także dla tras młodzieży z Aesculapa. Jako Organizator Turystyki pomagał w organizowaniu i prowadzeniu Oddziałowych imprez turystycznych dla dzieci. W 1995 został wyróżniony Złotą Honorową Odznaką PTTK, a w 2012 otrzymał zaszczytny tytuł: Honorowego Przodownika Turystyki Narciarskiej PTTK. Zdobył wszystkie możliwe odznaki narciarskie PTTK oraz Dużą Srebrną Górską Odznakę Turystyczną PTTK. Wielokrotnie brał też udział w Wysokogórskich Rajdach Narciarskich w Tatrach, wraz z ekipą jeleniogórskich narciarzy. Dobry i uczynny Kolega, zawsze skory do pomocy, pełen entuzjazmu i koleżeństwa.

W imieniu Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze składam wyrazy współczucia Rodzinie śp. Mieczysława Bogdaszewskiego.
- Andrzej Mateusiak