XLIX Rajd na Raty Wycieczka autokarowa: Wielkopolska, Kujawy 25.08 – 30.08.2019 r.
odsłon - 983
czwartek, 23 maja 2019 20:26

  RNR_01  RnR 2019 mini  RNR_02   

XLIX Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa: Wielkopolska, Kujawy
25.08 – 30.08.2019 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Trasa wycieczki prowadzi przez najciekawsze miejsca Wielkopolski i Kujaw, śladami początków Państwa Polskiego, pomiędzy czterema najważniejszymi ośrodkami ówczesnej Polski: Poznaniem, Gnieznem, Kruszwicą i Biskupinem. Na Kujawach zwiedzimy również Bydgoszcz i Inowrocław. Noclegi (pokoje dwu i czteroosobowe z łazienkami)  wraz z wyżywieniem zarezerwowane zostały w Domu Pielgrzyma Arka w samym sercu Sanktuarium Licheńskiego w pobliżu nowej licheńskiej świątyni.

Program wycieczki:

25.08.2019 r. – niedziela
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.00
Przejazd: Jelenia Góra – GołuchówLąd - Licheń

Gołuchów – zwiedzamy tu interesujący zamek przebudowany w XIX w. przez Izabellę Działyńską w stylu francuskiego renesansu, pierwowzorem stały się słynne zamki znad Loary. Wspaniałą oprawę dla zamku stanowi otaczający go park krajobrazowy o powierzchni około 160 hektarów z kolekcją kilkuset gatunków drzew i krzewów. 

Ląd – znajduje się tu zespół dawnego opactwa cystersów, w 2009 roku uznany za Pomnik Historii. Dobrze zachowane elementy barokowego wystroju świątyni, cenne gotyckie malowidła ścienne i wspaniałe sklepienia w klasztorze czynią go obiektem o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej.

Ląd 01 Ląd 02     

26.08.2019 r. – poniedziałek
Trasa przejazdu: Licheń – BydgoszczInowrocław – Licheń

Bydgoszcz – miasto na Północnych Kujawach, siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego, niegdyś ważny węzeł wodny na szlaku wschód-zachód, imponujący rozwój miasta w XIX wieku nastąpił właśnie dzięki żegludze. Symbolem tej niezwykle ważnej części historii miasta jest zabytkowa barka „Lemara” – żywe muzeum tradycji wodniackich i szyperskich, z wnętrzami zaaranżowanymi tak aby przypominać wyglądem miejsce życia i pracy bydgoskich szyprów. Kolejnym zwiedzanym obiektem będzie jedyne w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymaniem higieny a w szczególności historię produkcji i używania mydła, w 2015 r. uznane przez National Geographic za najciekawsze muzeum w Polsce, częścią zwiedzania są warsztaty na których własnoręcznie wyprodukujemy mydełko. W czasie spaceru po Starym Mieście i Wyspie Młynskiej zobaczymy najciekawsze zabytki: Rynek, katedrę oraz symbol Bydgoszczy – spichrze na Brdą.

Inowrocław – główne miasto Kujaw Zachodnich, ośrodek przemysłowy i uzdrowisko, posiada bogate złoża soli kamiennej wydobywane tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie „miasto na soli”. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest romański kościół p.w. Imienia NMP z końca XII wieku z piękną gotycką rzeźbą „Uśmiechniętej Madonny”. Po zwiedzeniu kościoła odwiedzimy Park Solankowy słynący z tzw. dywanów kwiatowych (corocznie wysadza się tu ponad 100 tysięcy roślin kwiatowych) oraz Tężni Solankowych z tarasem widokowym na szczycie.

Inowrocław 01 Inowrocław 02
Inowrocław 03 Inowrocław 04

27.08.2019 r. – wtorek
Trasa przejazdu: Licheń – DziekanowiceGąsawaBiskupin – Licheń

Dziekanowice - zwiedzamy tu Wielkopolski Park Etnograficzny – jeden z największych skansenów w Polsce (60 budowli na obszarze 21 ha). Następnie przeprawiamy się na Ostrów Lednicki – jedną z 5 wysp Jeziora Lednickiego, gdzie zachowały się relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego był tu jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski.

Gąsawa - miejscowość ta poszczycić się może prawdziwą perłą sztuki sakralnej. Niepozorny modrzewiowy kościół, skrywa w swoich wnętrzach wielki skarb – barokowy zespół iluzjonistycznych malowideł ściennych. Wystrój kościoła to przekrój stylów od późnego gotyku, przez barok, manieryzm, klasycyzm, aż po współczesność. Późnobarokowemu ołtarzowi z cudownym obrazem Matki Bożej z pierwszej połowy XVIII w. świątynia zawdzięcza miano Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Biskupin – wieś na Pojezierzu Gnieźnieńskim znana dzięki odkryciu na półwyspie Jeziora Biskupińskiego śladów świetnie zachowanego w torfie obronnego osiedla kultury łużyckiej użytkowanego pomiędzy około 650-550 r. p.n.e. Gród o powierzchni około 2 ha zamieszkiwało 1000-1200 osób. Część osady w Biskupinie zrekonstruowano, obecnie jest to udostępniony do zwiedzania rezerwat archeologiczny.

Biskupin 01 Biskupin 02Biskupin 03 Biskupin 04

28.08.2019 r. – środa
Przejazd: Licheń – Poznań – Licheń
Poznań – jedno z najstarszych i największych polskich miast, historyczna stolica Wielkopolski, duży ośrodek przemysłowy, siedziba wielu wyższych uczelni. Zwiedzanie rozpoczniemy od najstarszej części Poznania – Ostrowa Tumskiego, miejsca gdzie rozpoczęła się historia Polski, wejdziemy do pierwszej polskiej katedry oraz rezerwatu Genius Loci, gdzie obejrzymy oryginalne pozostałości umocnień z czasów Mieszka I. Spacerując po Starym Mieście zobaczymy słynne poznańskie koziołki, wysłuchamy w farze koncertu na jednych z najlepszych organów w Polsce. Na szlaku „Poznań XIX i XX wieku’ zobaczymy obiekty związane z Powstaniem Wielkopolskim, Plac Wolności z Bazarem i Biblioteką Raczyńskich, Dzielnicę Cesarską z zamkiem Wilhelma II, Plac Adama Mickiewicza z Krzyżami 56. Na zakończenie w jednej z kawiarni przy ul. Św. Marcina podczas degustacji rogali marcińskich poznamy historię tego tradycyjnego poznańskiego specjału.

Poznań 01 Poznań 02Poznań 03 Poznań 04

29.08.2019 r. – czwartek
Przejazd:  Licheń – GnieznoStrzelnoKruszwica – Licheń

Gniezno – miasto powiatowe, stolica archidiecezji, w X wieku główny ośrodek państwa Polan, stąd św. Wojciech wyruszył na swoja ostatnia wyprawę misyjną, tu w 1000 roku odbył się Zjazd Gnieźnieński. Zwiedzamy bogate w zabytki Stare Miasto i znajdującą się na Wzgórzu Lecha monumentalną gotycką katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi (najcenniejsze dzieło sztuki romańskiej w Polsce) i srebrnym relikwiarzem św. Wojciecha.

Strzelno – jedna z najstarszych polskich miejscowości, godne uwagi są: kościół św. Prokopa – największa romańska rotunda w Polsce z pierwszym krzyżowym sklepieniem w kraju oraz znajdujące się w Bazylice św. Trójcy piaskowcowe kolumny – unikatowy zespół rzeźby romańskiej o znaczeniu europejskim.

Kruszwica – we wczesnym średniowieczu powstał tu gród plemienia mieszkającego wokół jeziora Gopło, włączony w IX w. do państwa Polan. Zwiedzamy tu romańską kolegiatę św. św. Piotra i Pawła z cennym wyposażeniem oraz będącą symbolem miasta ceglaną gotycką wieżę, zwaną Mysią, z którą związana jest legenda o królu Popielu.

Kruszwica 01 Kruszwica 02
Kruszwica 03 Kruszwica 04

30.08.2019 r. – piątek
Przejazd: Licheń – KórnikRogalin – Jelenia Góra

Kórnik – najcenniejszym zabytkiem miasta jest zamek, pierwotnie gotycki, po kilku przebudowach ma obecnie charakter neogotyckiej rezydencji z połowy XIX wieku, w pełni zachowanej, z oryginalnymi wnętrzami. Mieści się tu muzeum wnętrz z bogatymi zbiorami mebli, obrazów, rzeźb, militariów i porcelany. Przy zamku znajduje się duży park w stylu angielskim

Rogalin – znajduje się tu duży zespół pałacowo-parkowy, zwiedzamy wnętrza pałacowe i galerię malarstwa z obrazami takich artystów jak: Matejko, Malczewski, Wyspiański, Wyczółkowski, Monet. Rezydencję otacza malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim, z unikatowym w skali europejskiej skupiskiem około 2000 starych dębów, z których najpotężniejsze maja pnie o obwodzie sięgającym 9 m. Spośród nich najbardziej znane są, noszące imiona legendarnych słowiańskich braci, dęby Lech, Czech i Rus.
Rogalin 01 Rogalin 02
Rogalin 03 Rogalin 04

Koszt wycieczki: pokoje dwuosobowe -  935 zł członkowie PTTK
                                                                 955 zł pozostali uczestnicy
                        pokoje czteroosobowe -   835 zł członkowie PTTK
                                                                 855 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja), ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,Jelenia Góra ul. 1–go Maja 86
- zaliczka w wysokości 450 zł – w dniu zapisu
- dopłata  do dnia 25.07.2019 r.
Koszt biletów wstępu (około 190 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie

Program wycieczki do pobrania [1.65 MB]