Wycieczka autokarowa: Kromlau, Park Mużakowski 01.06.2019 r.
odsłon - 1119
piątek, 19 kwietnia 2019 14:22
PTTK Sudety Zachodnie pttk

XLIX Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa: Kromlau, Park Mużakowski
01.06.2019 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Program wycieczki:
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ul. Teatralnej o godz. 7.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 21

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Jędrzychowice – KromlauBad MuskauŁęknica –  Nowe Czaple – Jelenia Góra
Kromlau – atrakcją tej miejscowości jest 200-hektarowy park, jeden z największych parków rododendronów w Niemczech, który najlepiej zwiedzać wiosną, kiedy kwitną właśnie różaneczniki i całość wygląda i pachnie oszałamiająco. Ikoną i najczęściej fotografowanym miejscem jest malowniczy most bazaltowy z 1880 roku efektownie odbijający się w wodzie.

Kromlau 01 Kromlau 02

Park Mużakowski – park w Polsce i Niemczech o powierzchni ponad 700 ha, założony w I połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pücklera. Jest to jedno z najrozleglejszych historycznych założeń parkowych w Europie należące do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej, w 2004 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau i polską Łęknicę. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część z głównymi budynkami i ogrodami (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty.

Park Mużakowski 01 Park Mużakowski 02
Park Mużakowski 03 Park Mużakowski 04Park Mużakowski 05 Park Mużakowski 06

Nowe Czaple – w pobliżu tej miejscowości przebiega ścieżka geoturystycza powstała w miejscu dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Przejście trasą ścieżki pozwala zapoznać się z elementami niezwykle rzadkiego krajobrazu pokopalnianego. W miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu powstały liczne zbiorniki wodne o niespotykanych barwach tworząc specyficzne pojezierze. Przy największym zbiorniku o nazwie Afryka wybudowano  24-metrową wieżę widokową. Ścieżka geoturystycza znajdująca się w niezwykle inspirującym krajobrazie, nawet niezainteresowanym geologią i górnictwem dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Nowe Czaple 01 Nowe Czaple 02Nowe Czaple 03 Nowe Czaple 04

Koszt wycieczki: 95 zł członkowie PTTK
                        105 zł pozostali uczestnicy
Świadczenia:  autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW
Zapisy wraz z wpłatą  przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Program do pobrania [1.14 MB]