Wycieczka autokarowa: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska 02.07 – 07.07.2019 r.
odsłon - 1034
czwartek, 18 kwietnia 2019 15:14
PTTK Sudety Zachodnie pttk

XLIX Rajd na Raty
Wycieczka autokarowa: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
02.07 – 07.07.2019 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
 Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Trasa wycieczki prowadzi przez najciekawsze miejsca Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zwanej popularnie Jurą. Spotkamy tu zróżnicowany krajobraz powstały w wyniku procesów krasowych, niewielkie dolinki i wąwozy, wzgórza, największą w Polsce ilość jaskiń, liczne osobliwości – skalne ostańce o przedziwnych kształtach, Pustynię Błędowską, kilkanaście zamków i strażnic z racji ich położenia na niedostępnych skałach zwanych „orlimi gniazdami”. Dwukrotnie w czasie wycieczki będą dłuższe przejścia piesze (należy zabrać odpowiednie buty i kijki). Noclegi z wyżywieniem w Domaniewicach koło Wolbromia w warunkach turystycznych (pokoje 3-4 osobowe, łazienki na korytarzu).

Program wycieczki:

02.07.2019 r. – wtorek
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.30
Przejazd: Jelenia Góra – Częstochowa – Domaniewice
W Częstochowie odwiedzimy Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce, ale również jeden z najcenniejszych zabytków w naszym kraju. Na kompleks składa się nie tylko bazylika ze słynącym cudami obrazem Czarnej Madonny, ale również muzea, skarbiec, arsenał, mury obronne. W 1994 roku obiekt uznany został za pomnik historii.

Częstochowa 01 Częstochowa 02

03.07 2019 r. -  środa
Przejazd: Domaniewice – Olsztyn – Złoty Potok – Domaniewice
Olsztyn – zwiedzamy tu ruiny warownego zamku z XIV wieku, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego na skalistej grzędzie Słonecznych Skałek. We wsi oglądamy rzeźbioną od 15 lat przez miejscowego artystę ruchomą szopkę, atrakcję o sławie międzynarodowej, nazwaną przez twórcę „Betlejemowo pod strzechą”. Na pobliskim wzgórzu Biakło, nazywanym ze względu na kształt małym Giewontem, podziwiamy ostańce wapienne o ciekawych formach (Mnich, Okręt, Sfinks).  
Złoty Potok – w lesie przed miejscowością oglądamy fantazyjne formy skalne – Bramę Twardowskiego i Diabelskie Mosty, we wsi zwiedzamy znajdujące się w Dworku Krasińskich (w 1857 roku przebywał tu poeta Zygmunt Krasiński) muzeum poświęcone poecie, obok w pięknym parku stoi klasycystyczny Pałac Raczyńskich.

Złoty Potok 01 Złoty Potok 02
Złoty Potok 03 Złoty Potok 04

04.07.2019 r. – czwartek
Przejazd: Domaniewice – MirówRzędkowice; Skarżyce – Domaniewice
Mirów – oglądamy tu jeden z najciekawszych zamków jurajskich, dokładnie dopasowany do kształtu skały, na której stoi, następnie widokową trasą wśród skałek idziemy (2 km) do zamku Bobolice, który po wieloletniej rekonstrukcji powrócił do stanu z lat swojej największej świetności (zwiedzamy wnętrze).
Rzędkowice – z parkingu wychodzimy na trasę pieszą (13 km), wzdłuż niezwykle malowniczego muru Skał Rzędkowickich idziemy na skalistą Górę Zborów, z wierzchołkowych skałek podziwiamy piękne widoki, dalej przez Ruskie Skały, obok ruin zamku Bąkowiec w Morsku, docieramy do Skarżyc. W pobliżu wsi znajduje się olbrzymia skała z otworem – Okiennik Wielki, obok Maczugi Herkulesa najbardziej znany ostaniec jurajski.

Rzędkowice 01 Rzędkowice 02Rzędkowice 03 Rzędkowice 04

05.07.2019 r. – piątek
Przejazd: Domaniewice – Pieskowa SkałaOjców – Domaniewice
W tym dniu zwiedzamy Ojcowski Park Narodowy obejmujący najcenniejszy odcinek Doliny Prądnika, wciętej w skalne ściany o różnorodnych formach, najciekawsze to: Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Brama Krakowska.
Zaczynamy od zwiedzenia zamku Pieskowa Skała, jednego z najpiękniejszych zamków rycerskich w Polsce. W Ojcowie zwiedzamy ruiny Zamku Kazimierzowskiego, gdzie zobaczymy typowe średniowieczne założenia obronne. Na zakończenie idziemy na najwyższe wzniesienie w Ojcowskim Parku Narodowym – Górę Chełmową do Groty Łokietka, najdłuższej jaskini na terenie Parku, legendarnego miejsca schronienia Władysława Łokietka w okresie jego walk o tron.  

Ojców 01 Ojców 02Ojców 03 Ojców 04

06.07.2019 r. – sobota
Przejazd: Domaniewice – Podzamcze – Chechło – Wierzchowie; Będkowice – Domaniewice
Podzamcze – zwiedzamy tu zamek Ogrodzieniec, o którym Adolf Dygasiński pisał, że bezsprzecznie należy do najpiękniejszych na świecie – tak zespoliły się tu resztki dzieła rąk ludzkich z ruinami przyrody (ostańcami).
Chechło – z punktu widokowego oglądamy Pustynię Błędowską, największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²).
Wierzchowie – w pobliżu tej miejscowości zwiedzamy dwie jaskinie: Jaskinię Wierzchowską Górną, największą udostępnioną do zwiedzania na Jurze i ciekawą ze względu na szatę naciekową Jaskinię Nietoperzową (w 1997 roku Jerzy Hoffman nakręcił tu scenę do filmu „Ogniem i mieczem).
Po zwiedzeniu jaskiń wychodzimy na trasę pieszą (8 km), najpierw na najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Skałkę 502 (wybitny punkt widokowy), następnie wędrujemy przez piękną krajobrazowo Dolinę Będkowską, jedną z siedmiu dolin Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, niezwykle cenną ze względu występujące tu niemal wszystkie zjawiska krasowe.

Ogrodzieniec 01 Ogrodzieniec 02Ogrodzieniec 03 Ogrodzieniec 04

07.07.2019 r. – niedziela
Przejazd: Domaniewice – SmoleńTarnowskie Góry – Jelenia Góra
Smoleń – zwiedzamy tu niedawno odrestaurowany średniowieczny zamek stojący na wysokim stożkowatym wzniesieniu (obszerne widoki).
Tarnowskie Góry – największą atrakcją turystyczną miasta jest Zabytkowa Kopalnia Srebra, zwiedzamy pochodzące z XVII-XIX wieku wyrobiska, klatką szybową w szybie „Anioł’ zjeżdżamy na głębokość 40 m, wchodzimy w labirynt chodników z odtworzonymi stanowiskami pracy gwarków, mijamy kilka dużych komór z największą „Niską” o powierzchni 2000 m². Trasa turystyczna liczy 1740 m, jej część pokonujemy łodziami. Uwaga: w kopalni panuje stała temperatura około 10ºC.

Tarnowskie Góry 01 Tarnowskie Góry 02

Koszt wycieczki: 760 zł członkowie PTTK
                         780 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi, wyżywienie (5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja),ubezpieczenie NNW, obsługę przewodnicką
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,
Jelenia Góra ul. 1–go Maja 86
- zaliczka w wysokości 400 zł – w dniu zapisu
- dopłata  do dnia 31.05.2019 r.
Koszt biletów wstępu (około 140 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie

Program do pobrania [1.99 MB]