PTTK Sudety Zachodnie pttk

15.09 – 22.09.2019 r.

Organizator: Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze
Opracowanie trasy, pilotaż: Wiktor Gumprecht

W czasie wycieczki odwiedzimy południowy fragment wschodnich kresów Rzeczpospolitej i pełną wspaniałych zabytków i innych atrakcji stolicę Ukrainy – Kijów
Uwaga: każdy z uczestników musi posiadać ważny co najmniej przez 6 miesięcy paszport.

Program wycieczki

15.09.2019 r. – niedziela
Wyjazd z Jeleniej Góry, z ulicy Teatralnej o godz. 7.30
Przejazd: Jelenia Góra – Korczowa – Rzęsna Ruska
Nocleg w hotelu Podkowa, kolacja przed przekroczeniem granicy, w Tuczempach

16.09.2019 r. – poniedziałek
Przejazd: Rzęsna Ruska – Dubno – Kijów (nocleg)
Dubno – miasto na Wołyniu, zwiedzamy tu zamek Lubomirskich i Ostrogskich zbudowany na niskim cyplu wśród rozlewisk rzeki Ikwy. Jest to znaczący pod względem historyczno-architektonicznym zabytek Ukrainy. Działa w nim duże muzeum przechowujące dość bogate zbiory.

Dubno 01 Dubno 02

17-18.09.2019 r. – wtorek – środa: Kijów
Obiekty zwiedzane w Kijowie to m.in.:

• Cerkiew św. Michała – jeden z najpopularniejszych zabytków miasta, zwraca uwagę swą niebieską barwą i złotymi kopułami, główna świątynia Kościoła Prawosławnego Ukrainy
  • Sobór św. Zofii – najstarsza zachowana w Europie Wschodniej świątynia prawosławna ze wspaniałymi freskami i mozaikami z XI-XII wieku autorstwa bizantyjskich i ruskich mistrzów, wpisana na listę UNESCO
  • Cerkiew św. Andrzeja – osiemnastowieczna bajecznie zdobiona świątynia, perełka baroku
  • Plac Kontraktowy – nazwę wziął o umów, które kupcy zawierali na nim, klasycystyczny Dom Kontraktowy gościł m.in. takie sławy jak Puszkin, Balzac, Mickiewicz, Liszt.
  • Górka św. Włodzimierza – z najstarszym pomnikiem tego księcia, któremu Ruś zawdzięcza przyjęcie chrześcijaństwa, oraz z pięknymi widokami na Dniepr
  • Złota Brama – średniowieczna brama wjazdowa do kijowskiego grodu, według legendy to o nią Bolesław Chrobry wyszczerbił swój miecz, nazwany później Szczerbcem
  • Kościół św. Aleksandra – rzymskokatolicka świątynia wybudowana w I połowie XIX wieku przez mieszkających w Kijowie Polaków, konkatedra diecezji kijowsko-żytomierskiej
  • Ławra Peczerska – największy i najstarszy prawosławny klasztor na Ukrainie, zespół (m.in. aż 16 cerkwi) wpisany na listę UNESCO
  • Majdan Niepodległości – główny plac Kijowa, miejsce ważnych uroczystości, na przełomie 2013 i 2014 r. odbywały się tu protesty zakończone krwawymi walkami, w których zginęły i ucierpiały setki osób
  • Chreszczatyk – główna promenada miasta, zniszczona w 1941 r., odbudowana z gruzów w stylu socrealistycznym, ma jednak niepowtarzalny charakter i atmosferę
  • Dniepr – jedna z najdłuższych rzek w Europie, zwiedzanie Kijowa zakończymy podziwianiem widoków miasta z pokładu statku

Kijów 01 Kijów 02
Kijów 03 Kijów 04 Kijów 05
Kijów 06 Kijów 07
Kijów 08 Kijów 09
Kijów 10 Kijów 11

19.09.2019 r. – czwartek
Przejazd: Kijów – Biała CerkiewHumań – Winnica (nocleg)
Biała Cerkiew – niegdyś rezydencja magnacka rodu Branickich, zachował się zimowy pałac Branickich, w XVIII-wiecznym parku „Aleksandria” resztki letniego pałacu, kościół św. Jana Chrzciciela również fundacji Branickich.

Biała Cerkiew 01 Biała Cerkiew 02

Humań – zwiedzamy tu jeden z najpiękniejszych parków Europy, założony w 1796 roku przez Stanisława Szczęsnego Potockiego dla żony Zofii park „Zofiówka”, uznany za jeden z siedmiu cudów Ukrainy.

Humań 01 Humań 02

20.09.2019 r. – piątek
Przejazd: Winnica – LatyczówMiędzybórz – Rzęsna Ruska (nocleg)
Latyczów – odwiedzimy tu Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej – Królowej Podola i Wołynia z cudownym obrazem koronowanym przez papieża Piusa VI, znajdujące się w dawnym klasztorze Dominikanów
Międzybuż – tutaj u ujścia Bużka do Bugu stoi druga co do wielkości po Kamieńcu Podolskim Twierdza Rzeczpospolitej, nazywana Bramą Polskiej Ukrainy.

Międzybuż 01 Międzybuż 02

21.09.2019 r. – sobota
Przejazd: Rzęsna Ruska – KrasiczynPrzemyśl – Rzeszów (nocleg)
Krasiczyn – zwiedzamy tu zamek z przełomu XVI i XVII wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce, dziedziniec zamkowy urzeka swym pięknem, mieszcząca się w Baszcie Boskiej kaplica przyrównywana jest do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, zamek otacza przepiękny park krajobrazowy z ponad 200 gatunkami krzewów i drzew.
W drodze na nocleg do Rzeszowa zatrzymany się w Przemyślu na krótki spacer po Starym Mieście.

Krasiczyn 01 Krasiczyn 02

22.09.2019 r. – niedziela
Przejazd: Rzeszów – Zabrze – Jelenia Góra
Zabrze – zwiedzamy tu Zabytkową Kopalnię „Guido”, pod ziemię zjeżdżamy autentyczną szolą, taką samą jaką używają górnicy w czynnych kopalniach. Na poziomie 170 m odwiedzimy najstarsze dostępne rejony kopalni oraz kaplicę św. Barbary. Na poziomie 320 m, wędrując przez prawdziwy labirynt podziemnych wyrobisk, poznamy rozwój techniki górniczej od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Część trasy na poziomie 320 m pokonamy elektryczną kolejką podwieszoną, jedyną tego typu na świecie udostępnioną turystom. Zawiezie nas ona w rejon pracy kombajnów górniczych, gdzie z bliska zobaczymy jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Zwiedzanie kopalni „Guido” zakończymy w Hali Pomp w najgłębiej położonym pubie w Europie.

Zabrze 01 Zabrze 02

Koszt wycieczki: 1590 zł członkowie PTTK
                         1610 zł pozostali uczestnicy
Cena obejmuje: autokar, noclegi,  wyżywienie (7 x śniadanie, 7 x obiadokolacja),
ubezpieczenie NNW, KL (na Ukrainie), obsługę przewodnicką
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”,
Jelenia Góra  ul. 1-go Maja 86
- zaliczka w wysokości 800,00 zł – w dniu zapisu
- dopłata do dnia 16.08.2019 r.
Koszty biletów wstępu (około 300 zł) uczestnicy pokrywają indywidualnie
Uwaga: ze względu na inflację na Ukrainie i wahania kursu hrywny cena może nieznacznie wzrosnąć

Program do pobrania [1.66 MB]