W niedzielę na wycieczkę; Czeski Raj – Dětenice; Wycieczka autokarowa 29-30.09.2018 r.
odsłon - 1511
sobota, 25 sierpnia 2018 08:46

RnR2018  RNR_01  RNR_02  

XLVIII Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie”
Wycieczka autokarowa 29-30.09.2018 r.
Czeski Raj – Dětenice

Opracowanie trasy, obsługa przewodnicka: Wiktor Gumprecht

Wyjazd z Jeleniej Góry, sobota 29.09.18 ul. Teatralna o godz. 7.00

Program wycieczki:
sobota 29.09:
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Szklarska Poręba – DnebohDětenice

Dneboh – w pobliżu tej miejscowości zwiedzamy pozostałości średniowiecznego zamku „Drábské světničky”. Jest to zespół umocnień wybudowanych w XIII wieku na piaskowcowych blokach, oddzielonych od siebie wąskimi rozpadlinami. Do dziś zachowały się pozostałości osiemnastu izb, które były całkowicie  lub częściowo wykute w piaskowcu. Na skałach są również widoczne ślady po drewnianych budowlach i konstrukcjach mostów. Całość jest udostępniona do zwiedzania licznymi pomostami i drabinami. Poniżej zwiedzamy zamek Valečov uważany za jeden z najładniejszych czeskich skalnych grodów, zbudowany na początku XIV wieku. Obecnie można oglądać malownicze ruiny (m.in. pozostałości pałacu oraz wiele wykutych w skale komór).

Dětenice – pobyt w tej interesującej miejscowości zaczynamy od turnieju rycerskiego. Oglądamy niebywałe popisy rycerzy w pełnym uzbrojeniu na koniach. Dźwięk ostrych mieczy, trzask pękających kopii, okrzyki bojowe walczących rycerzy sprawiają, że to niezwykłe widowisko na długo pozostaje w pamięci. Po turnieju zwiedzamy barokowy pałac, udostępnionych jest kilkanaście komnat wyposażonych w meble i dzieła sztuki z epoki, ściany i sklepienia zdobią renesansowe i barokowe polichromie, uzupełnieniem jest kolekcja uzbrojenia.

Wieczór spędzamy w karczmie średniowiecznej. Wystrój tego przybytku stanowi kamienna podłoga, na której rozrzucone są niedbale gdzieniegdzie źdźbła siana i słomy, żywy ogień w palenisku, u powały trupie czaszki….Obsługa serwuje dania w strojach zgodnych z epoką średniowiecza, a goście zabawiani są przez kuglarzy, szarlatanów, połykaczy ognia, żebraków, którzy momentami są „opryskliwi” i „krzykliwi”. Wszeteczne „średniowieczne” dziewki tańczą na stołach taniec brzucha w rytm muzyki granej na średniowiecznych instrumentach. Po zabawie idziemy pieszo do oddalonego o kilkaset metrów obiektu noclegowego.

Czeski Raj Dětenice 01 Czeski Raj Dětenice 02Czeski Raj Dětenice 03 Czeski Raj Dětenice 04

niedziela 30.09:
Trasa przejazdu: Dětenice – Vesec u SobotkyHrubá SkálaJičín – Szklarska Poręba – Jelenia Góra

Vesec u Sobotky – ta niewielka wieś niemal w całości składa się z doskonale zachowanych, malowniczych drewnianych domów zrębowych, ze względu na ich urok kręcono tu wiele filmów.

Hrubá Skála – na skalnym płaskowyżu wznoszącym się nad doliną rzeczki Libuňki stoi gotycko-renesansowy zamek, obecnie jest tu hotel, można na dziedzińcu obejrzeć sgraffitowe dekoracje fasady oraz wejść na wieżę, z której roztacza się przepiękny widok na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov. Następnie idziemy na Mariańską vyhlidkę, najciekawszy i najbardziej znany punkt widokowy Czeskiego Raju. Po obejrzeniu panoramy przez Hruboskalskie Skalne Miasto schodzimy do miejscowości Sedmihorky.

Jičín – miasto zasłynęło w świecie jako miejsce bajki o rozbójniku Rumcajsie. Oglądamy tu najciekawsze zabytki: Wieżę Valdicką, kościół św. Jakuba, pałac z pięknym renesansowym dziedzińcem arkadowym, starannie odrestaurowaną synagogę. Następnie idziemy pieszo piękną aleją lipową długości 2 km liczącą około 1000 drzew posadzonych w latach 1630-34 na polecenie Albrechta z Valdštejna. Wycieczkę kończymy wejściem na wyniosłe bazaltowe wzgórze Zebin, dominantę Kotliny Jiczińskiej. Ze szczytu rozpościera się rozległy widok, jeden z najpiękniejszych w Czeskim Raju. Do Jeleniej Góry przyjeżdżamy około godz. 20.     

Czeski Raj Dětenice 05 Czeski Raj Dětenice 06Czeski Raj Dětenice 07 Czeski Raj Dětenice 08

Koszt wycieczki 240 zł
Świadczenia: autokar, nocleg, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW, KL
Koszty biletów wstępu (około 550 kč) uczestnicy pokrywają indywidualnie, wyżywienie także we własnym zakresie.
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra, ul. 1 Maja 86, tel. 75 752 58 51, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Uwaga: w przypadku rezygnacji po 03.09.2018 wpłata nie będzie zwracana.

Program do pobrania [913.58 KB]