W niedzielę na wycieczkę; Rudawy Janowickie (20.05.2018)
odsłon - 409
wtorek, 15 maja 2018 21:31

RnR2018  RNR_01  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 20 maja 2018 r. na wycieczkę nr 15 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kostrzycy, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 15 km przebiega w południowo- zachodniej części Rudaw Janowickich. Od przystanku autobusowego w Kostrzycy idziemy do Bukowca. We wsi stoi klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Redena, powyżej na wzgórzu pseudoantyczna Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. Z Bukowca wędrujemy szlakiem czerwonym na Przełęcz pod Średnicą i dalej obok Kamiennej Ławki (przy drodze kamienne drogowskazy z początku XX w.) podchodzimy na Skalnik – najwyższą kulminację (945m) Rudaw Janowickich. Na południowym zboczu szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, na zboczu pn.-zach. ciągną się rozległe granitowe gołoborza. Skalnik posiada dwie kulminacje, na niższą o nazwie Mała Ostra prowadzą wykute w skale schodki. Na górze, zabezpieczony barierką wybitny punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy na Przełęcz pod Bobrzakiem, gdzie spotykamy Stary Trakt Kamiennogórski.  Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W końcowej części wędrówki docieramy do Kowar i po wyrywkowym obejrzeniu najciekawszych zabytków miasta (Ratusz, kościół p.w. Imienia NMP) około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: ze względu na liczne podejścia (przewyższenie 700 m) wycieczka zalecana dla wprawionych turystów.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie