W niedzielę na wycieczkę; Dolina Bobru i Wysoczyzna Rybnicy (29.04.2018)
odsłon - 407
środa, 25 kwietnia 2018 18:14

RnR2018  RNR_01  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 29 kwietnia 2018 r. na wycieczkę nr 10 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku „Bankowa” przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 5 o godz. 8.32 do Siedlęcina.

Trasa wycieczki długości 15 km prowadzi przez Dolinę Bobru i Wysoczyznę Rybnicy. Z autobusu wysiadamy na przystanku Siedlęcin Biblioteka. W pobliżu oglądamy dwa kościoły: gotycki św. Mikołaja i barokowy MB Nieustającej Pomocy. Drogą wzdłuż Bobru  dochodzimy do zapory wrzeszczyńskiej. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m  wybudowana w 1927 r. utworzyła Jezioro Wrzeszczyńskie o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. Obok zapory znajduje się elektrownia wodna (moc 5 MW), pierwsza na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, w której zainstalowano turbiny systemu Kaplana. Po przejściu na drugą stronę jeziora najpierw nad jeziorem, później szlakiem niebieskim idziemy do Rybnicy. W centrum wsi stoi kościół  św. Katarzyny, w obecnej postaci z XVI – XVIII w., z bogatym wyposażeniem. Na skalistym wzniesieniu za torami kolejowymi znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku, w którym połowie XIV w. miał bywać cesarz Karol IV. Zniszczony w czasie wojen husyckich, a następnie odbudowany i powiększony na początku XIX w. popadł w ruinę. Do dziś zachowały się spore fragmenty murów. Z Rybnicy  wychodzimy szlakiem niebieskim i przez górę Rozłóg (537m.) docieramy do Wojcieszyc. W górnej części wsi oglądamy barokowy kościół św. Barbary z 1762 r. z wyposażeniem z okresu budowy. W końcowej części wędrówki idziemy do Cieplic, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK lub PKS do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

Jelenia Góra dofinansowanie