W niedzielę na wycieczkę; Góry Izerskie (08.04.2018)
odsłon - 578
poniedziałek, 02 kwietnia 2018 21:13

 RNR_01  RNR_02   

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 kwietnia 2018 r. na wycieczkę nr 7 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.48 do Starej Kamienicy. Tam obok stacji kolejowej o godz. 8.05  zbiórka uczestników.

Trasa wycieczki długości 15 km prowadzi przez wschodni kraniec Gór Izerskich. W pobliżu stacji kolejowej  na wysepce otoczonej częściowo wyschniętą fosą oglądamy niewielkie ruiny zamku, będącego niegdyś siedzibą możnego rodu Schaffgotschów. Obok gotycko-renesansowy kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela z bogatym i cennym wyposażeniem. Ze Starej Kamienicy przez północny kraniec Kromnowa idziemy do Kopańca. W środkowej części wsi oglądamy gotycki kościół św. Antoniego Padewskiego z barokowym wnętrzem. Następnie przez górną część Kopańca podchodzimy na Grzbiet Kamienicki Gór Izerskich, trawersujemy Kozią Szyję, drogami leśnymi schodzimy do doliny Małej Kamiennej i docieramy do rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”. Rezerwat utworzono w celu ochrony prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana (Crocus), jedynego poza Tatrami i ich przedpolem stanowiska tego gatunku w Polsce. Populację krokusów szacuje się tu na ponad tysiąc sztuk. Po obejrzeniu kwitnących okazów podchodzimy na grzbiet, poniżej znajdują się sztolnie dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowca do wytwórni kwasu siarkowego. Kilkaset metrów dalej podziwiamy Zbójeckie Skały - rozległą grupę skalną na krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do 1945 r. pomnik przyrody. W końcowej części wędrówki schodzimy do stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie Dolnej, skąd o godz. 16.49 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jerzy Chmielecki ze Szklarskiej Poręby.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

rajd_na_raty_2012_04