W niedzielę na wycieczkę; Pogórze Karkonoskie (15.08.2017)
sobota, 05 sierpnia 2017 18:17

RnR2017 RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 sierpnia 2017 r. na wycieczkę nr 29 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 7.55 do Szklarskiej Poręby. Trasa wycieczki długości 16 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego.

Z autobusu wysiadamy na przystanku Szklarska Poręba Wodospad i po przejściu przez Kamienną idziemy do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, w pobliżu znajduje się schronisko PTTK o nazwie Kochanówka. Następnie wzdłuż Czarnej Płóczki podchodzimy do skrzyżowania dróg leśnych Trzy Jawory i skręcamy na Drogę pod Reglami. Jest to leśny szeroki trakt biegnący Karkonoskim Padołem Śródgórskim oddzielającym Pogórze Karkonoskie od Głównego Grzbietu. Omijając od południa Jagniątków docieramy do Zachełmia. W pobliżu szlaku stoi  willa „Pan Twardowski”, w której w latach 1947 – 53 mieszkał wybitny polski kompozytor Ludomir Różycki. Następnie idziemy przez Przełęcz Ludomira Różyckiego, Żelazny Mostek i podchodzimy na górę Chojnik (627 m). Na szczycie okazałe ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku.  Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, zamek pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania, można wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. W przebudowanej północnej bastei znajduje się schronisko turystyczne PTTK. Po zwiedzeniu zamku i odpoczynku w schronisku schodzimy do Sobieszowa. W Sobieszowie oglądamy dwa kościoły: barokowy p.w. św. Marcina i parafialny p.w. Najświętszego Serca PJ z połowy XVIII w. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do Jeleniej Góry. Obydwie wycieczki prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

rajd_na_raty_2012_04