RNR_01  RNR_02   200LatPrzewodnictwa

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 5 marca 2017 r. na wycieczkę nr 2 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 9.37 do Janowic Wielkich. Trasa długości 14 km prowadzi przez północny fragment Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej w Janowicach Wielkich idziemy na zachód w kierunku Trzcińska i po 1 km skręcamy w lewo w leśną drogę, którą podchodzimy na Janowickie Skały. Jest to grupa okazałych skałek granitowych, niegdyś pomnik przyrody. Grzbietem Janowickich Garbów dochodzimy do dawnego kamieniołomu granitu i ścieżką obok malowniczego jeziorka wypełniającego dolną część wyrobiska docieramy do Przełęczy Karpnickiej, następnie podchodzimy na szczyt Sokolika. Z platformy widokowej umieszczonej na skałce o nazwie Sokolik Duży oglądamy obszerną panoramę pasm górskich otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Obok malowniczej grupy skalnej Sukiennice schodzimy na Przełączkę i ponownie wspinamy się na Krzyżną Górę, najwyższy szczyt (654m) Gór Sokolich. Na wierzchołku w 1830 roku umieszczono okazały krzyż żeliwny o wysokości 7 m. Poniżej w pobliżu nikłe ruiny średniowiecznego zamku Sokolec. Mijając Husyckie Skały schodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”, budynek w którym się mieści to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki szlakiem żółtym idziemy do Trzcińska, skąd o godz. 16.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: