XLVI Rajd na Raty Wycieczka autokarowa 16.07.2016 r. (sobota) Herrnhut, Obercunnersdorf, Zittau
odsłon - 1542
niedziela, 26 czerwca 2016 21:38

RnR2016 PTTK Sudety Zachodnie pttk Rok Krajoznawstwa Polskiego 2016
XLVI Rajd na Raty
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowa  16.07.2016 r. (sobota)

Herrnhut, Obercunnersdorf, Zittau

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8.00
Powrót do Jeleniej Góry około godz. 20

Program wycieczki:
Trasa przejazdu: Jelenia Góra – HerrnhutObercunnersdorfZittau – Jelenia Góra

Herrnhut – miejscowość założona w XVIII w przez uchodźców religijnych – braci morawskich. Zwiedzimy tu Muzeum Etnograficzne prezentujące imponujące zbiory zebrane przez misjonarzy herrnhuckich na całym świecie (bumerangi aborygenów, przedmioty przywiezione przez żeglarza i odkrywcę Jamesa Cooka, stroje i narzędzia Indian południowoamerykańskich, łodzie i sanie Eskimosów i wiele innych). Obejrzymy również robiący duże wrażenie ogromny cmentarz, na którym wszystkie nagrobki są jednakowe. W warsztacie pokazowym zobaczymy jak produkowane są słynne gwiazdy herrnhuckie, od ponad 160 lat zdobiące w okresie adwentowym i bożonarodzeniowym mieszkania, kościoły i ulice.

Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 01 Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 02
Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 03 Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 04

Obercunnersdorf – jedna z najpiękniejszych miejscowości na Górnych Łużycach miejscowości uważana za stolicę domów przysłupowych, jest ich tutaj ponad 260, wszystkie starannie odrestaurowane, otoczone pięknymi ogrodami.

 Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 05 Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 06

Zittau – piękne łużyckie miasto położone przy granicy z Polską, zachowało się niemal w niezmienionym kształcie dawne Stare Miasto wraz z cennymi zabytkami, które obejrzymy podczas krótkiego spaceru. Zobaczymy również w kościele św. Krzyża najcenniejszy obiekt – Wielką Zasłonę Wielkopostną, jedyne w swoim rodzaju arcydzieło sakralne. Sukna postne zakrywały w średniowieczu od środy Popielcowej do Wielkiego Tygodnia ołtarze kościołów. Zasłona żytawska o powierzchni 56 m² wykonana w 1472 roku przedstawia 90 obrazków ze Starego i Nowego Testamentu.  

Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 07 Herrnhut Obercunnersdorf Zittau - 08

Koszt wycieczki: 70 zł
Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie KL, NNW;
 na wstępy potrzeba 7 euro
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”
Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86, tel. 75 7525851, email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.