logo RnR 2014 RNR_01 RNR_02  TurystykaLaczyPokolenia

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  7 września  2014 r.  wycieczkę nr 31. Wyjazd z Jeleniej Góry autobusem z dworca PKS o godz. 8.00 do Karpacza.

Trasa długości 15 km przebiega we wschodniej części Karkonoszy (ze względu na długie podejścia i zejścia wycieczka przeznaczona jest dla wprawionych turystów). Z autobusu wysiadamy na przystanku Karpacz Biały Jar. Szosą obok skoczni narciarskiej dochodzimy do Śląskiej Drogi i nią przez Biały Jar idziemy na Przełęcz pod Śnieżką. Obok schroniska Śląski Dom skręcamy na szlak niebieski, który przez Torfowisko Upy (swoje źródła mają tutaj rzeki Upa i Biała Łaba) po drewnianych pomostach prowadzi do Luční boudy. Jest to największe górskie schronisko w Karkonoszach i jedno z najstarszych, powstałe z dawnej budy pasterskiej. Od 2012 roku warzy się tu piwo Paroháč w najwyżej położonym w środkowej Europie browarze. Po odpoczynku wracamy na polską stronę i przez skrzyżowanie szlaków Spalona Strażnica schodzimy Schroniska PTTK Strzecha Akademicka. Jest to najstarsze karkonoskie schronisko, w obecnej postaci wybudowane w 1907 roku,  nazwa pochodzi z pierwszych lat powojennych, kiedy obiekt prowadzili studenci wyższych uczelni krakowskich. W końcowej części wędrówki schodzimy dawnym torem saneczkowym (przypomina o tym ryt sań rogatych na kamieniu w połowie drogi) do Karpacza, skąd odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: