Na targach Tour Salon w Poznaniu 22 października 2010 roku, zorganizowano wystawę publikacji zgłoszonych do XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej organizowanego od lat pod patronatem PTTK. Spośród stu kilkudziesięciu pozycji nagrodzono prawie dwadzieścia. I właśnie te zostały wyeksponowane oddzielnie, tak by nagrodzić trud wydawców, którzy mieli odwagę nie tylko wydać te pozycje, ale także stanąć do konkursu. Nad prawidłowym wyborem ciekawych pozycji czuwało jury Przeglądu w składzie: Wiesław Ostrowski (Warszawa) - przewodniczący, Mirosław Foć (Poznań), Maria Janowicz (Warszawa), Mariusz Kołodziejczak (Poznań), Bogdan Kucharski (Poznań), Wojciech Napiórkowski (Płock), Małgorzata Pawłowska (Suwałki), Krzysztof Tęcza (Zgorzelec).

Tour_salon_01
Dyplom i okładka nagrodzonego przewodnika

Bardzo milo jest mi oficjalnie ogłosić, jako członkowi jury, że na Przeglądzie nagrodzono pozycję „Szklarska Poręba. Magiczne miasto Ducha Gór”, autorstwa Olgi Danko, Marii Nienartowicz i Jadwigi Rochnowskiej; wydanej nakładem wydawnictwa AD REM (z Jeleniej Góry).

Tour_salon_02 Tour_salon_03
Stoisko Przeglądu na Tour Salonie Jury Przeglądu: od lewej Józef Partyka przewodniczącego KK ZG PTTK, Maria Janowicz członek jury, Witold Przewożny prezes Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych, Regina Chrześcijańska z Jeleniej Góry (wydawnictwo AD REM) nagrodzona, Bogdan Kucharski członek jury, Aleksandra Warczyńska komisarz przeglądu, Krzysztof Tęcza członek jury.

Publikacja ta otrzymała II nagrodę w kategorii „przewodniki” - za nowatorskie ujęcie tematu i układu treści dostosowanego do uprawiania turystyki rodzinnej.

Gratuluję pani Reginie Chrześcijańskiej, właścicielce wydawnictwa za odwagę, jaką wykazała się podejmując prace nad wydaniem całej serii podobnych przewodników po pięknych terenach otaczających Jelenią Górę. Niech ta nagroda będzie przykładem, że odwaga popłaca, a umiłowanie ziemi, na której żyjemy, i jej promocja, zawsze jest mile widziane.

Dzięki takim właśnie pozycjom promujemy nasz region i powodujemy napływ turystów, którzy po przeczytaniu nagrodzonego przewodnika wiedzą, czego mogą się tutaj spodziewać. Wiedzą jak zaplanować pobyt całej swojej rodziny. I w końcu mają pewność, że ten pobyt będzie bezpieczny. A to jest bardzo ważne.

Dlatego życzylibyśmy sobie, aby wydawnictwo AD REM w dalszym ciągu pracowało nad tą serią wydawniczą, i aby instytucje i osoby odpowiedzialne za promocję pomagały jej w tej pracy. Leży to w ich obopólnym interesie. A dla dobra najmłodszych turystów, stawiających swoje pierwsze kroki, w dziele poznawania i wyrabiania u siebie poczucia piękna, ale i odpowiedzialności, która w górach jest nieodzowna, publikacje takie są niedoprzecenienia.

Tekst i foto: Krzysztof Tęcza

Relacja w formacie PDF