W Muzeum Karkonoskim 26 października 2018 roku otwarto wystawę pt. W hołdzie Niepodległej. Tym razem zaprezentowano zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obejrzeć można było m.in. dzieła Jacka Malczewskiego. KUL wśród swoich zbiorów posiada także dzieła Jana Matejki i  Józefa Chełmońskiego. Oczywiście to nie wszystko. Dla nas akurat w tym momencie ważnym faktem było przywiezienie pucharów kryształowych z herbami rodziny Schaffgotschów. Niestety zbiory jakie ten ród zgromadził przez wiele wieków zostały po II wojnie światowej rozproszone po całej Polsce. Ponieważ odbyło się to w majestacie obowiązującego prawa nie możemy ubiegać się o ich zwrot. Na dzień dzisiejszy stanowią one ozdobę wielu muzeów narodowych w całym kraju. My musimy zadowolić się możliwością ich czasowego wypożyczania.  

W hołdzie Niepodległej
Foto: Krzysztof Tęcza

Dla tej konkretnie wystawy zostały przywiezione z Lublina dzieła przedstawiające zarówno sporą wartość historyczną ale także, co dla nas jest znacznie ważniejsze, związane z naszym regionem. Przede wszystkim pokazano dzieła wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego. Trzeba przypomnieć, że akurat on jest autorem dzieł jakie namalował w obecnej cerkwi w Jeleniej Górze. Innymi eksponatami związanymi z naszym terenem są kielichy z herbami wspomnianego rodu Schaffgotschów.

Zbiory zaprezentowane w Muzeum Karkonoskim zaprezentował dyrektor muzeum KUL Krzysztof Szyicki, który jest kuratorem przedstawianej wystawy. Oprócz prezentacji przyznał on, że jest pod wrażeniem profesjonalizmu pracowników Muzeum Karkonoskiego, którzy pomagali mu w organizacji wystawy.
Przedstawicielem KUL-u był ksiądz profesor Andrzej Dębiński,  który jako rektor Uniwersytetu podziękował za możliwość udostepnienia cząstki zbiorów w Jeleniej Górze.

W trakcie wernisażu radny Sejmiku Dolnośląskiego Marek Obrębalski wręczył Annie Gul Srebrną Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Pani Anna zajmuje się konserwacją zbiorów. Jej niezwykłe umiejętności i wiedza pozwoliły na uratowanie wielu dziel sztuki.

Krzysztof Tęcza