Wyjątkowo długo trwająca zima dotkliwie daje się nam we znaki w dolinach. Również w górach zima trwa w najlepsze, co doskonale odzwierciedla stan pokrywy śnieżnej. Zwykle o tej porze roku pokrywa śnieżna "przygotowuje" się już do tajania, co objawia się wyrównaną temperaturą w całym jej profilu w okolicach 0°C, tymczasem aktualnie mamy w pokrywie sytuację, która jest charakterystyczna dla stycznia lub lutego i temperatura w prawie całym profilu jest znacznie poniżej 0°C. Co więcej, utrzymująca się w strefie wierzchowinowej Karkonoszy niska temperatura, nocą spadająca nawet do -15°C, powoduje powstanie w pokrywie śnieżnej dużego gradientu temperatury. Takie warunki sprzyjają z kolei procesowi tzw. budującego metamorfizmu śniegu i powstawaniu specyficznej warstwy w pokrywie śnieżnej, nazywanej szronem wgłębnym. Taka struktura charakteryzuje się obecnością dużych kryształów (5mm) o kańciastym lub kielichowatym kształcie, małą gęstością oraz niską zwartością (twardością). Występowanie takiej warstwy ma niebagatelne znaczenie dla stabilności pokrywy śnieżnej, gdyż w połączeniu z nadlegającymi nad taką warstwą cięższymi i twardymi warstwami przewianego śniegu, a z taką sytuacją mamy do czynieniea obecnie, znacznie wzrasta prawdopodobieństwao powstania lawiny typu płytowego.

Zwykle na początku kwietnia mamy już za sobą maksymalne wartości miąższości pokrywy śnieżnej i zapasu wody w pokrywie śnieżnej, natomiast w tym sezonie nadal często występujące opady śniegu powodują ciągły wzrost miąższości pokrywy snieżnej, która w chwili obecnej w strefie górnej granicy lasu w Karkonoszach zachodnich osiąga wartość 150-180 cm, w miejscach, z których śnieg jest wywiewany jest to około 50-100 cm, natomiast w miejscach akumulacji śniegu ok. 200-250 cm. Średnia gęstość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie ok. 400 kg/m3, zaś zapas wody w pokrywie śnieżnej w strefie górnej granicy lasu to ok. 700 mm.

Przedłużająca się zima w górach i występowanie pokrywy śnieżnej powoduje większy niż zwykle stres dla roślinności, taki wpływ śniegu na roślinność nazywa się ekologią śniegu (ang. snow ecology), a działalność pokrywy śnieżnej i osadów stałych w postaci szreni powoduje uszkodzenia mechaniczne drzew, łamiąc gałęzie lub nawet pnie drzew narażonych na częste występowanie w/w czynników stresujących.

Prognozy na najbliższy tydzień, nie zakładają zmiany pogody na wiosenną, co w dalszym ciągu będzie powodować przyrost pokrywy snieżnej, temperatura zaś sprzyjać będzie procesom metamorfizmu pokrywy śnieżnej, a działalność wiatru powstawianiu tzw. poduch śnieżnych. Wobec powyższego warunki w górach nadal będą w pełni zimowe, a zagrożenie lawinowe będzie wysokie i dlatego przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zimowych wędrówek po Karkonoszach, nie wchodzenie na zamykane z powodu zagrożenia lawinowego odcinki szlaków, zapoznanie się z prognozą pogody oraz z aktualnym komunikatem o stanie zagrożenia lawinowego Karkonoskiej grupy GOPR.

Informację przygotował Krzysztof Krakowski

Źródło - Karkonoski Park Narodowy