Sprzątanie rzeki Bóbr i Jeziora Modrego
odsłon - 2162
czwartek, 14 czerwca 2012 13:57

Sprzątanie bobru 01
Przywitanie uczestników sprzątania rzeki Bóbr przez Dyrektor DZPK Agnieszkę Łętkowską. Foto: Krzysztof Tęcza

W ostatnim dniu maja 2012 przy schronisku Perła Zachodu spotkało się kilkadziesiąt osób reprezentujących różne instytucje aby wspólnymi siłami oczyścić odcinek rzeki Bóbr od Jeleniej Góry do tamy na jeziorze Modrym. Poświęcili oni jeden dzień na pracę społeczną. Ale dzięki temu wyłowiono z wody oraz pozbierano z zarośli wiele ton śmieci, które przyniosła tutaj woda, nieraz z bardzo odległych miejsc. Największe skupiska butelek czy styropianu zalegały w zakolach, tam gdzie rzeka zmieniała kierunek. Przedzierając się do takich miejsc przez wysokie pokrzywy wyraźnie czuliśmy, że spodnie wcale nas nie chronią przed poparzeniami. Ale, jak to mówią starsi ludzie, poparzenia od pokrzyw to samo zdrowie. Zatem nie przejmowaliśmy się nimi. Muszę przyznać, iż samo zbieranie nieczystości nie było zbyt męczące ale wynoszenie po stromym zboczu zapełnionych worków często było prawdziwym wyczynem. Część worków podejmowali od nas strażacy do łódki i przewozili w umówione miejsce na drugim brzegu Bobru, tam gdzie bez problemu będą mogły podjechać samochody by wywieźć śmieci na wysypisko. Były jednak takie miejsca, z których musieliśmy przenieść worki prawie dwa kilometry. Gdy przeszukiwaliśmy nadbrzeżne zarośla mieliśmy okazję zobaczyć jak wysoko sięgała tam woda. Szmaty czy folie zaplątane były na gałęziach rosnących tutaj drzew prawie trzy metry powyżej aktualnego poziomu nurtu. Dawało nam to wyobrażenie jak wielka bywa tutaj woda. Chyba nic nie jest w stanie jej wówczas powstrzymać.

Sprzątanie bobru 02
Uczestnicy sprzątania słuchają zasad organizacyjnych. Foto: Krzysztof Tęcza

Po skończonej pracy wszyscy uczestnicy dotarli do Wieży Książęcej w Siedlęcinie gdzie mogli ogrzać się przy ognisku. Była to też wspaniała okazja by podzielić się z innymi swoimi wrażeniami.

Sprzątanie bobru 03
Regeneracja sił przy ognisku w Siedlęcinie. Foto: Krzysztof Tęcza

Sprzątanie bobru 04
Prezes Oddziału PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze kol. Andrzej Mateusiak przyjmuje dyplom z podziękowaniem od Dyrektor Agnieszki Łętkowskiej. Foto: Krzysztof Tęcza

Sprzątanie bobru 05
Widok na Jezioro Modre po sprzątaniu. Foto: Krzysztof Tęcza

Akcję sprzątania Bobru zorganizowali pracownicy Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra a prowadziła ją pani dyrektor Agnieszka Łętkowska.

Wśród dwunastu instytucji wspierających akcję nie mogło i nie zabrakło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Tym razem w akcji brali udział członkowie PTTK z Oddziałów Sudety Zachodnie z Jeleniej Góry i Ziemi Lwóweckiej z Lwówka Śląskiego.

Krzysztof Tęcza

Sprzątanie bobru 06
Wynoszenie zebranych śmieci. Na zdjęciu Krzysztof Tęcza


Relacja PDF