W Zachełmiu powstaje nowa atrakcja turystyczna – można wesprzeć remont!
odsłon - 480
wtorek, 05 marca 2019 22:12

Bogate zbiory archiwalnych zdjęć, stare mapy i elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego podane w ciekawej i nowoczesnej formie. To wszystko chcemy prezentować w muzeum wsi, które budujemy w starej remizie strażackiej w Zachełmiu. Turystów zaprosimy też na wieżę widokową, z której obejrzą najbliższą okolicę i Kotlinę Jeleniogórską, aż po jej północne krańce. W naszym muzeum zaprezentujemy m.in. historię haftu zachełmiańskiego, losy dawnych i współczesnych mieszkańców miejscowości – braci Wilm, Ludomira Różyckiego i Władysława Kędry. Będzie to również miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów zielarskich, mydlarskich oraz muzycznych.

Remiza PP 02

Remont trwa od listopada – wnętrza są już praktycznie gotowe, budynek został też ocieplony. Lada chwila na budynek, po ponad 50 latach, wróci drewniana wieża, plan przewiduje również urządzenie wokół obiektu ogrodu pełnego ziół.

Remiza 20190226 160105 m

Projekt realizuje Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie, które zdobyło na ten cel ponad 200 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niestety, kolejne 30 tys. ze względu na wzrost kosztów budowlanych musimy wyłożyć samodzielnie. Nie mamy takich środków, więc prosimy o pomoc. Uruchomiliśmy zbiórkę na portalu Polak Potrafi. Jeśli chcesz wspomóc budowę najmniejszego w Polsce ogólnodostępnego i niekomercyjnego centrum kultury, wejdź na polakpotrafi.pl

Remiza 20190226 160157 m

Przygotowaliśmy dla Was atrakcyjne nagrody i chcemy spotkać się z Wami na otwarciu Starej Remizy na początku lata.

Remiza IMG 20190130 092156 m

Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie