logo RnR 2014 RNR_01 RNR_02  TurystykaLaczyPokolenia

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu  29  czerwca 2014 r.  wycieczkę nr 20. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 6.41 do miejscowości Mladé Buky (przesiadki na stacjach: Sędzisław i Trutnov).

Trasa wycieczki długości 13 km przebiega we wschodniej części Karkonoszy. Wyruszamy z przystanku kolejowego Mladé Buky, obok gotyckiego kościoła św. Katarzyny spotykamy szlak zielony i podchodzimy nim przez Jańską Górę do Zlatej  vyhlidki (806 m npm). Na szczycie obok budynku hotelowego postawiono w 2008 roku metalową wieżę widokową. Z platformy na wysokości 18 m oglądamy obszerną panoramę Karkonoszy, Gór Orlickich i Kotliny Broumowskiej. Następnie schodzimy do znanego karkonoskiego uzdrowiska Janské Lázně, jednego z najstarszych w Czechach. Leczy się tu przy wykorzystaniu radioaktywnych i termalnych źródeł przede wszystkim schorzenia dróg oddechowych. W centrum uzdrowiska secesyjna kolumnada z 1904 r. i dwa neogotyckie kościoły. Po zwiedzeniu kurortu idziemy dalej szlakiem zielonym, przechodzimy 800 metrową jaworową aleją, na której końcu znajduje się wypoczynkowa altanka o nazwie Mochomůrka i docieramy do Svobody nad Úpou. Po  obejrzeniu gotyckiego kościoła pw. św. Jana Nepomucena i figury Świętego na starym moście o godz. 19.05 odjeżdżamy pociągiem przez Trutnov, Sędzisław do Jeleniej Góry, gdzie docieramy o godz. 21.41. Na przejazdy po czeskiej stronie potrzeba 75 kč.

Wycieczkę prowadzi Robert Śliwa ze Ściegien.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: