Wycieczka autokarowa: Kuks i Hradek u Nechanic
odsłon - 1452
wtorek, 19 sierpnia 2008 00:00

PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

Wycieczka autokarowo-piesza 30.08.2008r.

 z cyklu „Rajd na raty za granicą”

 

Kuks i Hrádek u Nechanic

 

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8.00. Prowadzi Wiktor Gumprecht

 

Program wycieczki :

 

Przejazd: Jelenia Góra – Kamienna Góra – Trutnov – Kuks

 

Kuks był niegdyś znanym kurortem założonym przez hrabiego Františka Šporka w 1694 r., który postanowił wykorzystać lecznicze źródła i wybudował kompleks uzdrowiskowy. Zwiedzamy były szpital (obecnie Państwowy Pałac Kuks) z kościołem pw. Najświętszej Trójcy i główną atrakcją Kuksu – zespołem rzeźb „Cnoty i Występki” wykonanych przez jednego z najlepszych rzeźbiarzy barokowych w Czechach M. B. Brauna. W znajdującym się w pałacu Czeskim Muzeum Farmacji oglądamy światowej sławy, jedyny swego rodzaju zabytek w Europie – barokową aptekę z zachowanym wyposażeniem z pierwszej połowy XVIII wieku.

 

Przejazd: Kuks – Jaroměř – Hrádek u Nechanic

 

W Hrádku zwiedzamy romantyczny pałac zbudowany w stylu windsorskiego gotyku w latach 1839-57 jako reprezentacyjna letnia rezydencja rodu Harrachow oraz park w stylu angielskim. Zabytkowe wnętrza pałacu z oryginalnymi cennymi zdobieniami zawierają wyposażenie z epoki i zbiory dzieł sztuki. Oglądamy pomieszczenia reprezentacyjne, apartament hrabiego i hrabiny, galerię obrazów, pokoje dla gości, kaplice zamkową.

 

Po przerwie na obiad odjeżdżamy do Jeleniej Góry przez Trutnov, Lubawkę. Przyjazd do Jeleniej Góry o godzinie 20-tej.

 

Koszt wycieczki: 55 zł . Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW i KL. Na wstępy trzeba posiadać 170 kč.

 

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” - Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86. Informacje pod tel. 075-7525851, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Ilość miejsc ograniczona.

 

Przejazdy:

 

Jelenia Góra-Kamienna Góra -Trutnov-Kuks - 90 km

 

Kuks-Hradek u Nechanic - 48 km

 

Hradek u Nechanic-Trutnov-Lubawka-Jelenia Góra - 138 km

 

Razem: 276 km