Wycieczka Bezdez i Sychrov
odsłon - 2006
środa, 26 listopada 2008 13:35

PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra

zaprasza na wycieczkę autokarowo - pieszą z cyklu „

„Rajd na raty za granicą” - zamek Bezděz i pałac Sychrov

27.09.2008 r. (sobota)

Wyjazd z Jeleniej Góry, ul. Teatralna, godz. 8,00.

Program wycieczki:

Przejazd: Jelenia Góra – Jakuszyce – Bezděz (130 km)

Zamek Bezděz jest jednym z najbardziej znanych zamków gotyckich w Czechach. Zbudowany w II połowie XIII wieku jako forteca oraz reprezentacyjna siedziba króla, w połowie XIV w. za panowania cesarza Karola IV zyskał na znaczeniu zajmując drugie miejsce w hierarchii czeskich zamków, po Karlštejnie. W XVII i XVIII wieku budynki służyły jako klasztor Benedyktyńskim mnichom i zamek stał się miejscem pielgrzymek. Opuszczony w 1785 roku przetrwał do czasów obecnych dzięki pracom restauratorskim prowadzonym już od połowy XIX w. Zamek Bezděz miał niezwykła szczęście pod tym względem, że nie przeszedł żadnej wyraźnej przebudowy; dzięki temu turyści maja okazję oglądać zabytek zachowany w pierwotnym, autentycznym kształcie. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest wczesnogotycka kaplica, zwiedzamy również komnaty pałacu królewskiego oraz wchodzimy na 34 metrową wieżę, z której roztacza się rozległy widok na cały Czeski Raj i zamykające horyzont Karkonosze i Góry Łużyckie.

Przejazd: Bezděz – Sychrov (58 km)

Pałac Sychrov jest jedną z pereł Czeskiego Raju. Należy do najczęściej zwiedzanych obiektów w Czechach. Wzniesiony pod koniec XVII wieku w roku 1820 nabył książę Karol Rohan. Nowy właściciel, wywodzący się z bardzo starego francuskiego rodu, znacznie rozbudował pałac w bardzo dekoracyjnym stylu romantyzmu historycznego.

Neogotyckie wnętrza ozdobione zostały rzeźbami oraz cennymi zbiorami dzieł sztuki. Galeria obrazów jest największą poza Francją kolekcją francuskiego malarstwa portretowego. Obecnie Sychrov z przebogatym wyposażeniem wnętrz i wspaniałym parkiem angielskim stanowi dużą atrakcję dla turystów. Pałac jest udostępniany w znacznym zakresie, w związku z tym jego zwiedzanie daje doskonałe wyobrażenie, jak w drugiej połowie XIX wieku żyły w rezydencjach wiejskich bogate rodziny szlacheckie. W pałacu i parku zostało nakręconych kilka filmów fabularnych i baśni filmowych.

Po zwiedzeniu pałacu odjeżdżamy do Jeleniej Góry przez Jakuszce (82 km). Przyjazd do Jeleniej Góry o godzinie 20-tej.

Wpisowe: 55 zł . Świadczenia: autokar, obsługa przewodnicka, ubezpieczenie NNW i KL. Na wstępy trzeba posiadać 200 kč.

Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” - Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86 do dnia 25 września do godz. 15.00. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 075-7525851, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.pttk-jg.pl.