Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 6 grudnia 2009 r. wycieczkę nr 45, ostatnią w tym sezonie. Zbiórka przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 9.15 .
Trasa długości 9 km prowadzi przez południowo-wschodnią część miasta. Ulicą Sudecką idziemy na cmentarz komunalny, gdzie zapalamy znicze na grobie zmarłego w kwietniu br. Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty.
Następnie udajemy się do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI w., od kilkunastu lat kompleksowo odbudowywany i restaurowany przez Fundację Kultury Ekologicznej. Z Czarnego idziemy polną drogą obok nowego cmentarza i po przekroczeniu szosy do Karpacza przez teren dawnego poligonu wojskowego docieramy na Wzgórze Zamkowe. Pod wierzchołkiem stoi pałac wzniesiony w 1870 r. przez jeleniogórskiego przemysłowca Kramsta , obecnie mieści się tu luksusowy hotel. Na szczycie wzniesienia okazała baszta skalna, dawniej punkt widokowy. W końcowej części wędrówki idziemy do Klubu Nauczyciela przy ulicy Bankowej, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XXXIX Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych.
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Opracował Wiktor Gumprecht