RnR2018  RNR_01  RNR_02

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w czwartek 3 maja 2018 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wycieczka nr 12 odbędzie się w czwartek 3 maja. Wyjazd pociągiem o godz. 8.21 do Janowic Wielkich.

Trasa długości 16 km przebiega w północno-wschodniej części Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej podchodzimy szosą do Miedzianki, przed zabudowaniami w polu stoi krzyż pokutny z wyrytym napisem „Memento”, obok znajduje się otwarty w 2015 roku niewielki „Browar Miedzianka” kontynuujący kilkusetletnie tradycje piwowarskie miejscowości.  Miedzianka była niegdyś miastem górniczym (wydobycie rud miedzi, w latach 1948-52 rud uranu), obecnie pozostało tylko kilkanaście domów. Przy szosie do Janowic stoi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1826 roku. Widokową polną drogą idziemy do Mniszkowa, po drodze mijając barokowy dwór o konstrukcji kamienno-szachulcowej z 1. połowy XVIII wieku. Na Polanie Mniszkowskiej skręcamy w Dolinę Janówki.  W środkowej części Doliny przy skrzyżowaniu dróg spotykamy ciekawe formy skalne. Jest to Piec – potężna baszta z górną częścią udostępnioną stopniami i obszernymi okapami w części dolnej, oraz Skalny Most – silne spękane pionowo skały połączone w górnej części wąskim naturalnym pomostem skalnym, stąd nazwa. Następnie szlakiem niebieskim podchodzimy na Starościńskie Skały, jedną z najpiękniejszych i najokazalszych grup skalnych w Rudawach Janowickich zajmującą wierzchołek szczytu o wys.718 m w Janowickim Grzbiecie. Skałki granitowe o fantazyjnych kształtach tworzą na wierzchołku mały labirynt z przejściami, oknami, tunelami i małymi grotami. Z krawędzi skał, na które prowadzą wykute w XIX w. stopnie roztaczają się piękne widoki. W dalszej części wędrówki schodzimy ponownie do Doliny Janówki. Spotykamy tu wznoszące się na wysokość około 30 m skałki Krowiarki Szlakiem zielonym podchodzimy na wznoszący się na pn.-zach. krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku schodzimy do Janowic Wielkich, skąd o godz.17.04 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez: