W niedzielę na wycieczkę; Pogórze Karkonoskie (11.09.2016)
odsłon - 1375
czwartek, 08 września 2016 21:53

RnR2016 RNR_01  RNR_02   Rok Krajoznawstwa Polskiego 2016

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 września 2016 r. na wycieczkę nr 32 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach.  O godzinie 8.40 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do miejscowości Jesenný z przesiadkami w Szklarskiej Porębie i Tanvaldzie. Trasa wycieczki  długości 10 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego.

Z pociągu wysiadamy na przystanku Jesenný i szlakiem niebieskim idziemy do Bozkova. Na skraju wsi zwiedzamy jaskinie powstałe przed setkami tysięcy lat w wyniku rozpuszczania skały dolomitowej. Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe są jedynymi udostępnionymi jaskiniami w północnych Czechach Trasa turystyczna (wstęp 100 kč) liczy około 400 metrów i pokazuje bogate w szatę naciekową korytarze i komory. Atrakcyjnym urozmaiceniem trasy są podziemne jeziorka z przezroczystą niebieskozieloną wodą. W Bozkovie oglądamy barokowy kościół p.w. Nawiedzenia NMP z łaskami słynącą figurą MB Królowej Gór. Z wieży kościelnej rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Ze wsi szlakiem zielonym, a potem czerwonym nad Kamienicą idziemy do Spálova, po drodze mijamy pomnik poświęcony ofiarom katastrofy kolejowej  w 1990 roku. Wędrówkę kończymy na stacji kolejowej w Spálovie, skąd o godz. 17.04 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Tanvaldzie i Szklarskiej Porębie), gdzie docieramy o godz. 19.41.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe
w Jeleniej Górze

rajd_na_raty_2012_04