Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze

Minaral_1 Minaral_2

zapraszają na

IV Szkolny Rajd Mineralogiczno-Geologiczny

Termin i miejsce imprezy:
10.10.2009 - Rudawy Janowickie z zakończeniem w Gminnym Zespole Szkół w Janowicach Wielkich.

Organizatorzy:
PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Studenckie Koło Naukowe Petrologów Uniwersytetu Wrocławskiego

Współorganizatorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Urząd Miasta Jelenia Góra
Starostwo Powiatowe Jelenia Góra

Zespół organizacyjny:
Komandor Rajdu: Andrzej Mateusiak, wicekomandor: Adam Rodziewicz
Kierownictwo tras:
Trasa nr 1 – Włodzimierz Bayer
Trasa nr 2 – Parfinowicz Ewa
Trasa nr 3 – Rodziewicz Barbara
Obsługa geologiczno – mineralogiczna tras:
Trasa nr 1 – Magdalena Matusiak – Małek, Nina Jankowska
Trasa nr 2 – Anna Pietranik, Marcin Wąsowski
Trasa nr 3 – Jakub Kierczak, Piotr Słomski

Cele rajdu:
  • poszerzenie wiedzy geologiczno – mineralogicznej z obszaru Rudaw Janowickich
  • prezentacja walorów krajoznawczych Rudaw Janowickich
  • zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej
Uczestnictwo:
Rajd przeznaczony jest dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Każda drużyna musi mieć pełnoletniego opiekuna.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia drużyn na „karcie zgłoszenia” należy dostarczyć lub przesłać do dnia 25.09.2009 r. ILOŚĆ UCZESTNIKÓW JEST OGRANICZONA

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
PTTK Oddział „Sudety zachodnie”
ul. 1 - go Maja 86
58-500 Jelenia Góra, tel. 075-7525851, fax 0-75-7523627, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wpisowe:
Wpisowe na rajd wynosi 10 zł od uczestnika. Wpłat należy dokonywać gotówka lub przekazem pocztowym na adres organizatora albo przelewem na konto: BZ WBK I Oddział w Jeleniej Górze 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193 z dopiskiem „Wpisowe - Rajd Geologiczno-Mineralogiczny”.

W ramach wpisowego uczestnicy otrzymują:
  • pamiątkowy znaczek
  • poczęstunek na mecie rajdu (ciepły posiłek)
  • nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursów
  • opieka przewodnicka i geologiczna na trasie
  • transport uczestników z Jeleniej Góry (siedziba organizatora) na miejsce startu oraz z mety rajdu do Jeleniej Góry (dworzec PKP).

Program imprezy:
9.00 - zbiórka uczestników przy siedzibie organizatora (Jelenia Góra ul. 1 Maja 86)
9.15 - otwarcie rajdu i odprawa techniczna
9.49 – wyjazd uczestników na start trasy pieszej, przejście trasy
ok. 14.00 – przybycie na metę rajdu (Szkoła Podstawowa w Janowicach Wielkich)

Na mecie:
  • Konkurs wiedzy geologiczno – krajoznawczej z przebytej trasy.
  • Konkurs na najładniejszy okaz znaleziony na trasie.
  • Ciepły posiłek.
  • Uroczyste zakończenie rajdu, wręczenie nagród
16.40 - powrót pociągiem do Jeleniej Góry (dworzec PKP).

Przebieg tras:

Trasa nr 1 (przeznaczona dla dzieci najmłodszych) : Trasa rozpoczyna się na stacji PKP w Janowicach Wielkich. Po wyjściu z miejscowości, polnymi i leśnymi drogami udajemy się do starych kamieniołomów granitu. Dzieci poznają krótką historię geologiczną regionu, dowiedzą się również jaką skałą jest granit. W tym punkcie uczestnicy będą mieli okazję pozbierać ciekawe okazy mineralogiczne. Dalej trasa przebiega do zamku Bolczów, jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu. Z zamku udajemy się na metę rajdu.

Trasa nr 2 (przeznaczona dla młodzieży gimnazjalnej): Trasa rozpoczyna się na stacji PKP w Ciechanowicach. Pierwszy punkt obserwacyjny znajduje się przy samej stacji PKP w Ciechanowicach, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z jedną z ciekawszych skał tego regionu. Dalej polnymi oraz leśnymi drogami będziemy się przemieszczać w kierunku miejscowości Miedzianka, gdzie znajdują się dawne sztolnie. W tym punkcie trasy uczestnicy poznają historię górnictwa miejscowości Miedzianka i okolic oraz będą mieli okazje pozbierać ciekawe okazy mineralogiczne. Kolejny i ostatnim punktem na tej trasie będzie niewielkie odsłonięcie skał granitowych pomiędzy Miedzianką a Janowicami Wielkimi. Tu dowiemy się jaką skałą jest granit oraz jak powstaje. Z tego miejsca udajemy się na metę.

Trasa nr 3 (przeznaczona dla młodzieży ze szkół średnich): Trasa rozpoczyna się na stacji PKP w Janowicach Wielkich. Po wyjściu z miejscowości, polnymi i leśnymi drogami udajemy się do Żużlowej Doliny, gdzie uczestnicy będą mieli okazję poznać historię górnictwa tego regionu oraz dowiedzieć się więcej na temat odpadów pohutniczych jakimi są żużle. Kolejnym punktem na trasie jest naturalna wychodnia granitu, skały tworzącej jedna z większych jednostek geologicznych w Rudawach Janowickich. Dalej leśnymi drogami udajemy się w okolice Miedzianej Góry, gdzie znajdują się stare sztolnie. W tym punkcie uczestnicy będą mieli okazje pozbierać ciekawe okazy mineralne. Z tego miejsca udajemy się na metę rajdu.

Postanowienia końcowe:
  • uczestnicy muszą posiadać odpowiedni ubiór (wygodne buty, kurtka przeciwdeszczowa) oraz sprzęt do zbierania okazów (młotek, przecinak gazeta na próbki)
  • każda z drużyn musi posiadać mapę turystyczną Rudaw Janowickich
  • uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie Karty Turysty, Regulaminu Imprezy oraz poleceń organizatorów
  • osobom zgłoszonym, a nieobecnym na imprezie nie przysługuje prawo do zwrotu wpisowego
  • interpretacja regulaminu należy wyłącznie do organizatorów

Minaral_2

ROK 2009 - ROKIEM MŁODZIEŻY W PTTK

Impreza zorganizowana na obszarze
Rudawskiego Parku Krajobrazowego

ZDOBYWAJ ODZNAKI PTTK !!!

Minaral_3 Minaral_4 Minaral_5 Minaral_6