RNR_01 RNR_02  

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają do udziału w czterdziestym piątym Rajdzie na Raty. W wycieczkach rajdowych może brać udział każdy, komu miły jest czynny wypoczynek na krajoznawczej wędrówce. Żadnych formalności uprzednio załatwiać nie trzeba. Wycieczki piesze długości 12–16 km przebiegające przez najciekawsze tereny Dolnego Śląska oraz przygraniczne rejony Czech i Niemiec będą odbywały się we wszystkie niedziele i święta do 6 grudnia br. bez względu na pogodę a prowadzą je społecznie przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Turyści ponoszą tylko indywidualnie koszty przejazdów i wstępów. Nie jest potrzebne wcześniejsze zgłaszanie udziału w imprezie (z wyjątkiem wycieczek wielodniowych). Wystarczy zgłosić się na miejscu zbiórki, gdzie zawsze oczekuje prowadzący. Dokładne informacje o trasie wędrówki, miejscu rozpoczęcia i nazwisku prowadzącego znaleźć można w cotygodniowych komunikatach zamieszczanych na łamach „Nowin Jeleniogórskich”.

Tegoroczną edycję Rajdu na Raty zapoczątkuje wycieczka w dniu 22 lutego. Wyjazd z przystanku „Tunel” przy ul. Wincentego Pola autobusem MZK nr 2 o godz. 9.20 do Maciejowej. Trasa długości 10 km prowadzi przez Wzgórza Dziwiszowskie i wschodni fragment Grzbietu Małego Gór Kaczawskich. Z autobusu wysiadamy na przystanku „Witosa” i drogami polnymi przez wzgórze Skowron (dawny kamieniołom bazaltu) idziemy do Dziwiszowa. W dolnej części wsi znajduje się zespół pałacowy wzniesiony w XVII w., przebudowany w stylu klasycystycznym pod koniec XVIII, powyżej gotycki kościół p.w. św. Wawrzyńca. Następnie podchodzimy na  Górę Szybowcową, najwyższy szczyt Grzbietu Małego (561 m). Na górze  znajduje się lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego, jest to również znakomity punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy polną droga schodzimy do Jeżowa Sudeckiego, gdzie o godz. 13.00 w  budynku dawnej szkole szybowcowej rozpocznie się spotkanie podczas którego przy herbacie i ciasteczkach omówimy plany wycieczkowe na 2015 rok. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Impreza dofinansowana przez:

rajd_na_raty_2012_01

Urząd Marszałkowski
Województwa
Dolnośląskiego

rajd_na_raty_2012_02

Starostwo Powiatowe w Jeleniej
Górze

rajd_na_raty_2012_04

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują  w dniu 7 grudnia wycieczkę nr 45, ostatnią w tym sezonie.. Wyjazd z Jeleniej Góry z przystanku „Teatr” autobusem MZK nr 19 o godz. 9.25 do Staniszowa.

Trasa wycieczki długości 9 km przebiega przez  środkowy fragment wznoszących się w centralnej części Kotliny Jeleniogórskiej Wzgórz Łomnickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Staniszów Średni, w pobliżu znajduje się gotycki kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Po obejrzeniu kościoła wspinamy się po wykutych w skale stopniach na Witoszę (484m). Po drodze mijamy liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia. Atrakcją szczytu są również 3 jaskinie szczelinowe. Z wierzchołka dobry widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po zejściu z Witoszy leśnymi i polnymi ścieżkami, za znakami żółtymi podążamy do Czarnego, dawnej wsi podmiejskiej włączonej do Jeleniej Góry w 1973 r. Oglądamy tu położony w dolinie potoku Pijawnika renesansowy dwór wybudowany w połowie XVI w. Z Czarnego do centrum Jeleniej Góry idziemy przez Wzgórze Kościuszki, pod którego niższym, południowym wierzchołkiem znajduje się wybudowany w 1902 roku na zlecenie Towarzystwa Karkonoskiego przekrój geologiczny Sudetów Zachodnich. Ma on 20 m długości i wykonany został z  około 30 rodzajów skał , sprowadzonych z poszczególnych pasm górskich. W końcowej części wędrówki udajemy się do JCK przy ul. 1-go Maja 60, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się spotkanie podsumowujące XLIV Rajd na Raty, w trakcie którego omówimy przebieg tegorocznych wędrówek, wyświetlimy zdjęcia z wycieczek i przedstawimy plany na przyszły rok. Odbędzie się również konkurs krajoznawczy z tras rajdowych. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

 

 

 

Opracował Wiktor Gumprecht