Medalami PTTK za „Pomoc i współpracę" zostały odznaczone instytucje i osoby podczas XIX Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze - pełny wykaz wszystkich odznaczeń i wyróżnień zamieszczamy poniżej. Odznaczono także liczne grono działaczy społecznych jeleniogórskiego PTTK, które jest jednym z najstarszych stowarzyszeń działających w sposób ciągły w naszym regionie, będąc kontynuatorem Dolnośląskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego powstałego w 1945 roku.
schowek01
Na sali obrad w JCK Relaks

W dniu 28 marca, podczas sześciogodzinnych obrad 30 delegatów podsumowano czteroletnia kadencję Oddziału. W działalności non-profit liczący 319 członków Oddział „Sudety Zachodnie" najpopularniejszą imprezą okazał się „Rajd na raty", w którym uczestniczyło ponad 3900 osób. We wszystkich imprezach oddziałowych uczestniczyło ponad 11 tys. osób. Na sali obrad obecny był 96-letni profesor Teofil Ligenza vel Ozimek - Członek Honorowy PTTK - inicjator „Rajdu na raty" zapoczątkowanego w latach sześćdziesiątych.

schowek02
Wśród zaproszonych gości - Członek Honorowy PTTK Teofil Ligęza vel Ozimek (pierwszy z prawej)

Jeszcze dłuższą tradycję mają Ogólnopolskie Rajdy Narciarskie „Karkonosze". W roku bieżącym odbyła się już 54 edycja tej imprezy. Dużą popularnością cieszą się turystyczne imprezy na orientację, rajdy geologiczne dla młodzieży szkolnej, rodzinne eskapady w góry oraz wycieczki rowerowe z przewodnikiem.

schowek03
Prezydium Zjazdu: Janusz Turakiewicz, Ewa Parfianowicz, Andrzej Mateusiak, Adam Rodziewicz

Oddział posiada pod swoją opieką 627 km szlaków górskich, organizuje kursy dla kandydatów na przewodników sudeckich oraz kurs pilotów wycieczek. W biurze PTTK prowadzona jest weryfikacja odznak turystycznych, sklepik z wydawnictwami turystycznymi i odznakami. Prowadzona jest też działalność biura turystycznego. Oddział zrzesza ponad 150 przewodników sudeckich.

schowek04
Wniosek składa Zenon Kędziora
W planach na następną kadencję zawarto m. in. kontynuację remontu zamku Chojnik, szersze rozpropagowanie idei PTTK wśród młodzieży, spowodowanie zimowego oznakowania tyczkowego szlaków w Górach Izerskich, zwiększenie ilości uczestników na imprezach PTTK-owskich.
Podczas zjazdu przyjęto uchwałę-wniosek do Zjazdu Krajowego PTTK o nadanie godności Członka Honorowego PTTK dla Zdzisława Gasza - znanego działacza PTTK i PTSM.

Wybrano także nowe władze: prezesem Zarządu Oddziału został Adma Rodziewicz, wiceprezesem urzędującym Andrzej Mateusiak, skarbnikiem Ewa Parfianowicz, sekretarzem Zenon Kędziora, a członkiem zarządu Jan Jabłoński.

Opr. A. Mateusiak, 28.03.2009

6. Rażniewski Stanisław
  7. Trylańska Krystyna
  8. Sobierajska Antonina