nowiny TURYSTYCZNE

15 kwietnia 1708 roku Johann Anton Schaffgotsch otrzymał przywilej cesarski połączenia dwóch herbów: Piastów śląskich i Schaffgotschów. Rocznica stała się pretekstem do wydarzeń, które rozegrały się w cieplickiej siedzibie Schaffgotschów dokładnie 305 lat później.

FideikomisPorozumienie siedmiu
15 kwietnia 2013 roku siedem instytucji - podmiotów, które działają na terenach i w budynkach należących dawniej do dóbr Schattgotschów - podpisało porozumienie: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie", Karkonoski Park Narodowy, Uzdrowisko, parafia ojców pijarów w Cieplicach, Muzeum Przyrodnicze, Zamek Chojnik oraz parafia w Sobieszowie.
- Pewnie daleko wybiegam w przyszłość, ale wspólnie łatwiej będzie informować o historil naszego regionu, promować zabytki, starać się o ich rewitaiizowanie, dofinansowanie, ze środków unijnych. Porozumienie ma tymczasem charakter ogólny, bowiem gestorów dawnego majątku Schaftgotschów jest stosunkowo dużo. Nie jest to jednak tylko gest. To deklaracja wali współpracy - powiedział dr Maciej Pawłowski, dyrektor cieplickiego ośrodka politechniki, który wraz z Andrzejem Rajem, dyrektorem KPN, był inicjatorem porozumienia.
- W Kotlinie działa choćby Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów, czy Dominium Łomnica. Porozumieniem wypełniamy zachodnią i południową lukę w Kotlinie. To nie jest pogoń za pieniądzem, ale wspólnymi siłami mażemy więcej zrobić, lepiej promować Kotlinę na zewnątrz - komentował Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Tłnumy na promocji Książki
W tym samym dniu Arkadiusz Kozio-Podrucki, autor książki „Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach'', promował w Sali Błękitnej Pałacu Schaftgotschow swoje dzieło. Szefowa wydawnictwa AD REM, które wydało publikację, trzy razy jeździła podczas spotkania promocyjnego po nowe dostawy książek. Na spotkanie z autorem przyszły tłumy.
Drugie dzieło z cyklu „Źródła Ciepłickie", które zainicjował i pilotuje Stanisław Firszt, opisuje śląski ród Schaffgatschów. Autor w 2007 roku opublikował monografię rodu Schaffgolschów dotyczącą linii dolnośląskiej, górnośląskiej, czeskiej i austriackiej. Wydanie „cieplickie" monografii Schaffgotschćvv zostało uzupełnione wieloma ilustracjami, z których duża część jest publikowana pierwszy raz.
- O Schaffgotschach wszyscy wiemy, mówimy o nich, ale często ich nie doceniamy. Wszystko, co marny tutaj cennego, od zabytków po wody termalne, to właśnie im zawdzięczamy - dowodził Stanisław Firszt. - Takimi książkami jak ta prostujemy nieścisłe fakty pojawiające się w literaturze popularnonaukowej. Ta książka, dobrze opracowane drzewo genealogiczne, jest źródłem wiedzy. Będzie służyła innym. Podczas spotkania Stanisław Firszt zapowiedział wydanie kolejnej pozycji z cyklu „Źródła Cieplickie". Tym razem rzecz będzie dotyczyła zespołu pocysterskiego w Cieplicach. Małgorzata Potaczak-Pełczyńska


Skan oryginału