pttk  PTTK Sudety Zachodnie

Młodzieży Szkolnej
„Karkonosze 2019”

Rajd Geologiczny 2019

Szklarska Poręba  – 04.10.2019 r. (piątek)

Termin i miejsce imprezy:
04.10.2019 – Karkonosze
Zakończenie: Szklarska Poręba – Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada”

Organizatorzy:
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
Komandor Rajdu: Andrzej Mateusiak
Wicekomandor ds. organizacyjnych – Adam  Rodziewicz
Wicekomandor ds. geologicznych – Aleksandra Jaźwa

Wsparcie finansowe:

U.Marsz.Woj.Dolnolskiego
Urząd Marszałkowski
Województwa Dolnośląskiego
Jelenia Góra dofinansowanie
Miasto Jelenia Góra
Powiat Jeleniogórski

Wsparcie organizacyjne:
Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada”

Wsparcie organizacyjne - fundator wydawnictw edukacyjnych:
Karkonoski Park Narodowy

Zespół organizacyjny:

• obsługa geologiczno-mineralogiczna tras: absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • obsługa przewodnicka tras – przewodnicy sudeccy.

Cele rajdu:

• poszerzenie wiedzy geologiczno-mineralogicznej z obszaru Karkonoszy,
  • prezentacja walorów krajoznawczych Karkonoszy,
  • zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej.

Uczestnictwo:
Rajd przeznaczony jest dla drużyn szkolnych, maksymalnie 10-cio osobowych, w wieku od 10 lat, w pionach: szkoły podstawowe i szkoły średnie. Jedna szkoła (placówka edukacyjna) może zgłosić maksymalnie dwie drużyny. Zgłaszać się mogą także kluby turystyczne. Każda drużyna wędruje pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Wskazane jest zabranie przez uczestników rajdu młotków do rozbijania skał, rękawiczek i okularów ochronnych. Uczestnicy we własnym zakresie zakupują bilety kolejowe na dojazd na start trasy i powrót z mety rajdu.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia drużyn wyłącznie na „karcie zgłoszenia” podpisanej przez opiekuna wraz z kopią opłaty na pokrycie kosztów realizacji zdania - należy dostarczyć do biura PTTK lub przesłać pocztą do dnia 30.09.2019 r. do godz. 14.00.
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW JEST OGRANICZONA. O przyjęciu na Rajd decyduje kolejność wpłat wpisowego. Drużyny wpisywane są na listę uczestnictwa dopiero po wniesieniu opłaty.

Zgłoszenia należy przesyłać lub dostarczyć na adres:
Oddział PTTK „Sudety Zachodnie”, ul. 1 Maja 86, 58-500  Jelenia Góra, tel. 757525851, tel/fax: 757523627, email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opłata na pokrycie kosztów realizacji imprezy: 12 zł od uczestnika.
Opiekunowie nie ponoszą opłat. Wpłat należy dokonywać gotówką w kasie Oddziału PTTK albo przelewem na konto: Santander Bank nr 61 1090 1926 0000 0005 1400 0193 z dopiskiem „Rajd Geologiczny 2019” z podaniem nazwy szkoły.

W ramach opłaty uczestnicy otrzymują:

• pamiątkowy znaczek,
  • posiłek na mecie rajdu,
  • nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursów,
  • dyplom uczestnictwa dla każdej drużyny,
  • opiekę przewodnicką i geologiczną na trasie.

Przedsięwzięcie non-profit realizowane jest zgodnie z przepisami ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie

Program rajdu

Na miejsca startu można dojechać pociągiem z dworca PKP Jelenia Góra o godz. 7.19. W związku z planowanymi robotami na torach, rozkład jazdy przewiduje w tym czasie komunikację zastępczą obsługiwaną przez autobus. Dlatego Organizatorzy Rajdu proponują aby opiekunowie grup dokonali zakupu biletów w obie strony, na kilka dni wcześniej, aby zagwarantować sobie miejsce w autobusie, a w przypadku przepełnienia dać możliwość  PKP, aby wcześniej zamówiły dodatkowy autobus.

Trasa  nr 1 dla uczniów szkół podstawowych
Start: dworzec PKP Szklarska Poręba Górna godz. 8.15 (przyjazd pociągu PKP z Jeleniej Góry o godz. 8.09).
Trasa: czerwonym szlakiem na Krucze Skały (I. pkt geologiczny) – Wodospad  Kamieńczyk (II. pkt geologiczny) – zielonym  szlakiem i drogą leśną na Złote Jamy (III. pkt geologiczny) – przejście na metę. Łącznie do przejścia ok. 8 km.

Trasa nr 2 dla uczniów szkół średnich
Start: przystanek PKP Szklarska Poręba Dolna godz. 8. 10 (przyjazd pociągu z Jeleniej Góry o godz. 8.03).
Trasa:  czarnym szlakiem do ul. Piastowskiej, dalej obok lipy sądowej do szlaku niebieskiego i  tym szlakiem do Chybotka (I. pkt geologiczny), dalej Grób Karkonosza i Złoty Widok. Powrót do szlaku czarnego i do  Wodospadu Szklarki (II. pkt geologiczny) – niebieskim szklakiem obok Chaty Walońskiej do Drogi pod Reglami – sztolnia  przy Gonciarskiej Łące (III. pkt geologiczny) – drogami  leśnymi na Złote Jamy (IV. pkt geologiczny) – przejście  na metę. Łącznie do przejścia ok. 11 km.

Uwaga: organizator w uzasadnionym przypadku może zmienić lub skrócić trasę rajdu.

Do godz. 12.30 – należy przybyć na metę rajdu, do  Esplanady w Szklarskiej Porębie.
Na mecie:

• konkurs wiedzy geologiczno–krajoznawczej z przebytej trasy,
  • konkurs na najładniejszy okaz minerału znaleziony na danej trasie,
  • posiłek,
  • uroczyste zakończenie rajdu, wręczenie nagród.

Do godz. 14.00 – zakończenie rajdu i wymarsz  (ok. 600 m) na dworzec PKP Szklarska Poręba Górna, skąd o godz. 14.27 odjazd pociągiem PKP do Jeleniej Góry. Przyjazd do Jeleniej Góry o godz. 15.24.

Postanowienia końcowe:

• uczestnicy muszą posiadać odpowiedni ubiór (wygodne buty turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa, plecak lub chlebak) oraz sprzęt do zbierania okazów (mały młotek, okulary ochronne, przecinak, rękawiczki, gazeta na próbki, kartki białe do identyfikacji swoich okazów),
  • każda z drużyn powinna posiadać mapę turystyczną Karkonoszy 1:25.000,
  • uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie Karty Turysty, Regulaminu Imprezy oraz poleceń organizatorów,
  • osobom zgłoszonym, a nieobecnym na imprezie nie przysługuje prawo do zwrotu wpisowego,
  • interpretacja regulaminu należy wyłącznie do organizatorów.

DOBYWAJ RÓŻNE ODZNAKI PTTK !!!
GOT Popularna PTTK Liść INO KOT

Regulamin oraz karta zgłoszenia (PDF) [310.62 KB]